1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. TRT Çocuk: Ne Mutlu Türküm Diyene!
TRT Çocuk: Ne Mutlu Türküm Diyene!

TRT Çocuk: Ne Mutlu Türküm Diyene!

Türkiye'de ilginç şeyler oluyor. Bir taraftan yıllardır yasaklanan yok sayılan Kürtçe ile ilgili güzel şeyler olurken diğer taraftan ırkçı dayatmalar devam ediyor.

08 Haziran 2011 Çarşamba 13:35A+A-

Geçtiğimiz hafta sonu TRT Şeş'te devam eden Strana Xwe Bêje (Sen Türkünü Söyle) adlı yarışmanın finali yapıldı. Yarışmaya TC devlet bakanlarının Kürtçe konuşması damgasını vurdu.

Doğrusu inkâr ve asimilasyonun bir devlet geleneği olduğu Türkiye'de bu gelişmelerin olması elbette ki sevindirici. Devlet Bakanı Bülent Arınç'ın izleyicileri "Êvar Baş" (İyi Akşamlar) şeklinde Kürtçe selamlaması, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in konuşmasını Kürtçe yapıp sonra da Türkçeye çevirmesi ve bunların yaşanmasındaki doğallık takdir edicidir.

Diğer taraftan TRT'nin bir diğer kanalı –ki yayınları genel olarak şiddeti içermediği için olumludur- TRT Çocuk da çocukların ve de büyüklerin ilgiyle takip ettikleri "Pepee" adlı çizgi filmi gösteriyor. Adı geçen filmin her bölümünde öğretici oyunlar oynanıyor. Filmin kahramanı "Pepee" oldukça sevimli ve bu haliyle de çocukların hatta büyüklerin çabucak benimsedikleri bir karakter oldu.

Ne var ki, "Êvar Baş" diyerek halkı Kürtçe selamlayan Bülent Arınç'a bağlı olan TRT, TRT Çocuk aracılığı ile sevimli çizgi film karakterlerini kullanarak şirk unsurlar içeren inkârcı asimilasyon politikalarını oldukça başarılı bir şekilde sürdürüyor. Çocukların sevgilisi olmuş "Pepee" son olarak -ki tam da Bülent Arınç'ın Kürtçe konuşma yaptığı gecenin sabahında- çocuklara zaten ilkokulda 8 yıl dayatılan ant saçmalığını öğretiyordu.

Cumhuriyetin ilk yıllarında ideolojik dayatmaları halka benimsetmek için Halkevleri ekipleri köy köy, kasaba kasaba dolaşarak dayatmaları konu alan ve de İslami sembollerin karikatürleştirilerek anlatıldığı tiyatrolar sahneliyordu. Şimdi ise bu dayatmalar televizyon aracılığı ile yürütülmeye devam ediliyor.

TRT Çocuk eli ile daha henüz 2-3 yaşlarında olan çocukların hedef alındığı bu ideolojik dayatma, elbette Müslüman halk tarafından zulüm olarak algılanmaktadır. Çıktığı tüm seçim konuşmalarında ırkçı-inkârcı asimilasyon politikalarına son verdiğini anlatan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin bu yayınlara ve okullardaki ant dayatmasına ses çıkarmamaları sahiciliklerini ve samimiyetlerini sorgulanır hale getirecektir.

Murat Ayar / Haksöz-Haber

HABERE YORUM KAT

3 Yorum