1. HABERLER

  2. HABER

  3. Trakya Üniversitesi’ndeki Yasağa Protesto
Trakya Üniversitesi’ndeki Yasağa Protesto

Trakya Üniversitesi’ndeki Yasağa Protesto

Trakya Üniversitesi’nde Rektör Prof. Dr. Enver Duran’ın talimatıyla bütün fakülte ve meslek yüksekokullarının panolarına asılarak duyurulan başörtüsü yasağı uygulaması dün üniversitenin önünde protesto edildi.

26 Nisan 2011 Salı 13:55A+A-

Edirne Başörtüsüne Özgürlük Platformu'nun eylemine Mazlum-Der İstanbul Şubesi ile öğrenciler destek verdi. Açıklamada, "Rektör Enver Duran 28 Şubat döneminde kalmış" denildi.

Trakya Üniversitesi'nde yasakçı uygulamalar devam ediyor. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran tarafından kaleme alınan fakülte ve meslek yüksekokulların panolarına asılan duyurularla üniversiteye başörtülü öğrencilerin girmesinin yasaklanmasına tepkiler artarak sürüyor. Edirne Başörtüsüne Özgürlük Platformu dün üniversitenin önünde yaptığı basın açıklamasıyla yasakçı uygulamayı protesto etti. Yasakçı uygulamanın kaldırılması için Mazlum-Der İstanbul Şubesi de eyleme destek verdi. Yasaklardan ve yasakçı uygulamalardan şikâyet eden öğrenciler inançlarının gereği olarak başörtüsü taktıklarını dile getirdi.

ÇAĞDIŞI UYGULAMANIN HUKUKİ DAYANAĞI YOK

Basın açıklamasında yasakçı zihniyetin güçlü şekilde kendini gösterdiğini dile getiren öğrenciler, "Başörtüsü yasağı kalkmış gibi görünse de hâlâ devam ediyor" dedi. Yasağın hiçbir hukuki dayanağı olmadığını dile getiren öğrenciler, Trakya Üniversitesi'nde uygulanan yasağın Rektör Enver Duran'ın keyfî uygulaması olduğunu söyledi.

Protestocu öğrenciler basın açıklamasında şunları dile getirdi: "Yasakçılar hukuksuz uygulamalarına bir de kanun süsü vererek yapılan zulmü kendilerince yasallaştırma çabasına giriyor, yasaları ve kanunları kendi ideolojik çıkarları adına kullanıyorlar. Bununla birlikte de başörtülü öğrencileri soruşturma açılması tehdidiyle korkutuyor ve tek amacı inancını yaşayarak eğitim almak olan öğrencilere kanunlara aykırı davranmakla suçluyorlar" şeklinde konuştu.

ÇAĞDAŞ OLMANIN KRİTERİ BAŞI AÇIK OLMAK MI?

Rektör Duran'ın çağdaşlık kriterinin başı açık olmak şeklinde tanımlandığını dile getiren öğrenciler 'tüm erkek ve kızların başının açık olması' ibaresinin eklendiğini söyledi. Yasak kalksa da mutlu olmayacağız diyen öğrenciler, istediklerinin tüm yasakçı zihniyetlerin kalkması ve ötekileştirilen kişilerin de bu toplumun aslı unsuru sayılmasını istediklerini dile getirdiler.

Protestocu öğrenciler, "Biz diyoruz ki; birimizin diğerimiz için tehlike olduğu korkusunu yayıp bizi bir birimize düşürerek bu adaletsiz düzeni devam ettiren yasakçı zihniyet tamamen ortadan kalkmadan hiçbir özgürlük tam özgürlük değildir" şeklinde açıklamada bulundu. Protestocu öğrenciler basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

HASAN BAŞAR / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT