1. HABERLER

  2. HABER

  3. Trafikte Makasa Hapis Cezası Geliyor
Trafikte Makasa Hapis Cezası Geliyor

Trafikte Makasa Hapis Cezası Geliyor

Trafikte 'makas' atarak vatandaşların hayatını tehlikeye atan sürücülere 2 yıl hapis cezası ve bin 400 lira para cezası geliyor. MOBESE'lere ek olarak ihlali gören vatandaşların cep telefonlarıyla çektikleri görüntüler de delil olarak kabul edilecek.

A+A-

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikte 'makas atma' olarak da bilinen kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştirip vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye atan sürücülere, 2 yıla kadar hapis ve bin 400 lira para cezası verilmesini öngören yeni bir düzenleme hazırladı. Daha önce alkollü araç kullanma, hız ve emniyet kemeri ihlallerine verilen cezayı arttıran düzenlemeler hazırlayan Emniyet Genel Müdürlüğü, en fazla ölümlü kazaya yol açan ihlallerden biri olan 'kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştirmenin' cezasını ağırlaştırmak için harekete geçti.

Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören düzenleme, İçişleri Bakanlığınca da uygun bulunursa Meclis'e sevk edilecek. Düzenleme yasalaşırsa, kurallara aykırı biçimde kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştiren sürücülere, bin 400 lira para cezası verilecek.

AMAÇ KAZALARI AZALTMAK

Düzenlemeyle trafikte 'makas atarak' ilerleyen sürücüler hakkında ayrıca, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye attıkları gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 179. maddesinden işlem yapılacak. Söz konusu madde, bu suçu işleyen kişiler için iki yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Düzenlemeyle, trafikte kısa aralıklarla şerit değiştiren sürücülerin yol açtığı kazaların azaltılması hedefleniyor.

Telefonla çekilenler de delil

Düzenlemenin ardından polis, trafikte 'makas atan' sürücüleri tespit ettiği an, plakaya para cezası yazabilecek. Mahkemenin hapis cezası uygulayabilmesi için tek başına şikayet yeterli olmayacak. İhlalin ispatı için çevredeki MOBESE ya da güvenlik kameralarının çektiği görüntüler mahkemeye delil olarak sunulacak. Araçtaki yolcu veya çevredeki vatandaşların telefonla çektiği görüntüler de delil kabul edilecek. Ceza 2 yıldan az olduğu için sürücü cezaevine girmeyecek, hükmün açıklaması geri bırakılacak. Ancak 5 yıl içinde aynı suçu tekrar işlerse hapis cezası uygulanacak.

 

HABERE YORUM KAT