1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Trablusşam'da Çatışmalar: 7 Ölü
Trablusşamda Çatışmalar: 7 Ölü

Trablusşam'da Çatışmalar: 7 Ölü

Lübnan'da bugün meydana gelen Suriye bağlantılı çatışmalarda en az 7 kişi öldü, 20'yi aşkın kişi de yaralandı.

A+A-

Lübnan'ın liman kenti Trablusşam'da bugün meydana gelen Suriye bağlantılı çatışmalarda en az 7 kişi öldü, 20'yi aşkın kişi de yaralandı.

Suriye lideri Beşar Esad yandaşları ve karşıtları Cumartesi akşam saatlerinde ateşli silahlar ve füze füdümlü bombalarla çatışmaya girdi.

Trablusşam'da gerilim, Suriye'deki ayaklanmaların başlamasından bu yana tırmanıyor. Son haftalarda kent, silahlı Alevi gruplarla Sünni gruplar arasında gittikçe artan çatışmalara sahne oluyor.

Trablusşam kenti sakinleri, binalardan siyah dumanlar yükseldiğini, ordu birliklerinin şiddet olaylarını bastırmak amacıyla çatışmaların yaşandığı sokaklarda konuşlandırıldığını anlatıyor.

Silahlı bir Sünni, Associated Press televizyonuna yaptığı açıklamada, "Biz Suriye halkını desteklediğimiz için hedef haline geldik. Suriye halkı, sizinleyiz ve sizi terketmeyeceğiz!" dedi.

Daha önce de Trablusşam'da silahlı gruplar arasında çatışmalar olduysa da, tek bir günün bilançosuyla, bugün, şimdiye kadarki en kanlı gün oldu.

Suriye'deyse muhalifler yeni şiddet olayları meydana geldiğini bildiriyorlar. Başkent Şam'a yönelik ordu operasyonunda 1 sivilin öldüğü, Humus kentinde de açılan ateş sırasında bir başka kişinin yaşamını kaybettiği haber verildi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, isyancı güçlerin güneydeki Dera'da 6 ; Şam dışındaki çatışmalarda da en az 8 askeri öldürdüklerini duyurdu.

BBC 

HABERE YORUM KAT