1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Trablus'a Darbe Girişimleriyle Mücadele İçin Takviye
Trablus'a Darbe Girişimleriyle Mücadele İçin Takviye

Trablus'a Darbe Girişimleriyle Mücadele İçin Takviye

Libya'nın başkenti Trablus'a, güvenliğin sağlanması ve darbe girişimleriyle mücadele amacıyla yüksek donanımlı askeri güç takviye edildiği bildirildi.

A+A-

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Libya Genelkurmay Başkanı ve Milli Genel Kongre (MGK) Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn'in talimatıyla Mısrata kentinden Trablus'a, kentte güvenliğin sağlanması ve darbe girişimlerinin engellenmesi amacıyla bin askeri araç, 4 bin asker ve devrimci savaşçılardan oluşan Libya Orta Kalkan Güçleri takviye olarak gönderildi. 

Libya Orta Kalkan Güçleri tarafından yayımlanan yazılı açıklamada da kalkan güçlerinin halktan ve halk iradesinden yana olduğu belirtilerek, "Demokratikleşme süreci sabote edilmemeli. Bu haram aylarda (Hicri takvime göre Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb ayları haram aylar olarak kabul edilir) tarafları sağduyulu olmaya ve çatışmalara son vermeye çağırıyoruz" ifadesi kullanıldı.

Libya ordusunun ihtiyat kuvvetlerinden olan, silah ve mühimmat gücü bakımından ilk sırada yer alan Libya Orta Kalkan Güçleri, bünyesindeki asker ve devrimcilerle ülkenin güney bölgelerinde güvenliği sağlıyor.

Öte yandan Tobruk askeri, hava ve kara üsleri, istihbarat birimi, askeri polis, Ömer Muhtar Taburu ve Tobruk Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polisler, ordu birlikleriyle çatışan emekli general Halife Haftar'a bağlı gruplara katıldığını açıkladı.

Eski Libya Başbakanı Ali Zeydan, orduya bağlı birliklerle çatışan emekli general Halife Haftar liderliğindeki gruplara destek verdiğini duyurmuştu. 

Libya Savunma Bakanı Yardımcısı Halid eş-Şerif, pazar günü yaptığı açıklamada, Şubat 2011 devriminden sonra Libya'da kurulan en büyük milis gruplardan El-Ka'ka' ve Es-Savaık'ın meclis binasına baskın girişiminde bulunduğunu ve bazı milletvekilleriyle görevlileri kaçırdığını belirtmişti.

MGK ve çevresindeki bakanlık binalarına saldırı düzenleyen El-Ka'ka' ve Es-Savaık adlı silahlı gruplara talimat verdiği iddia edilen Haftar'a bağlı birlikler, meclisin çalışmalarını durdurmasını talep ediyor. 

Libya Sağlık Bakanlığı, cuma gününden bu yana Bingazi'de emekli general Halife Haftar'a bağlı birlikler ile orduya bağlı Ra'fallah es-Sehati Tabur'u arasında çıkan çatışmalarda 75 kişinin öldüğünü, 141 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT