1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Trablus Meclisi BM Taslağını Reddetti
Trablus Meclisi BM Taslağını Reddetti

Trablus Meclisi BM Taslağını Reddetti

Libya'da, Trablus merkezli Milli Genel Kongre (MGK), Birleşmiş Milletler'in, "Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nin tüm Libyalıları temsil eden yasama organı olarak kabul edilmesi" önerisini reddetti.

A+A-

Trablus mekezli Milli Genel Kongre (MGK) Salı günü yaptığı toplantıda Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon’un sunduğu anlaşma taslağını oybirliği ile reddetti.

Toplantının ardından MGK tarafından hazırlanan ortak bildiri Libya Çalışma Bakanı Cemil Humeydan tarafından okundu. Humeydan, BM Temsilcisi'ni eleştirdi ve önerisinin Tobruk hükümetine büyük yetkiler verdiğini bildirdi.

MGK, açıklamasında sürekli biçimde devam eden hava saldırılarına rağmen Fas’ta yapılan görüşmelere iyi niyetli olarak gittiklerini ama BM Temsilcisi'nin ortaya attığı taslağın Libya krizinin çözümü için objektif bir temele oturmadığını belirtti.

Açıklamada, ortaya konan metin ciddi diyalog çabalarını tahrip edici olarak nitelendi.

Libya’daki krizden çıkış için diyalog yoluyla ortak bir çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan MGK, BM Libya Özel Temsilcisi’ne taslağını gözden geçirme ve tüm taraflara eşit mesafede durma çağrısı yaptı.

‘Hayal kırıklığı’

BM gözetiminde Libyalı taraflar arasında yapılan görüşmelerde MGK heyetinin başkanlığını yapan Salih Mahzum BM Temsilcisi'nin sunduğu anlaşma taslağını ‘hayal kırıklığı’ olarak niteledi.

Salih Mahzum, Fas'taki diyalog görüşmelerinde BM'nin taraflara sunduğu anlaşma önerisinin nihai metninin ulaşmasının ardından başkent Trablus'ta düzenlediği basın toplantısında, ‘Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nin tüm Libyalıları temsil eden yasama organı olarak kabul edilmesi önerisi hayal kırıklığıdır ve Anayasa Mahkemesi'nin kararına da aykırıdır. Bu ancak bizi sıfır noktasına götürür’ dedi.

BM'nin önerisinde Libya'daki tek meşru yasama organının Tobruk Meclisi olarak sunulmasını ‘tehlikeli bir durum’ diye niteleyen Mahzum, Fas'taki müzakere sürecinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Mahzum şunları söyledi:

‘BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon, bize Trablus'ta Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile Tobruk seçimleri arasında uygun bir çözüm bulmaya çalışacaklarını söylediği için müzakerelere gittik. MGK, uzlaşı hükümetinin Tobruk meclisinin elinde, istediği gibi oynatacağı bir öneriyi ummuyordu. Ancak biz diyaloğu sürdürmekte kararlıyız. Leon'la ya da başkasıyla gerçekçi bir çözüm bulunması şart.’

Leon'un önerisi

BM Libya Özel Temsilcisi Leon, Libya'daki krizin çözümü için, ulusal uzlaşı hükümeti ile başkanlık konseyinin kurulması, Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nin tüm Libyalıları temsil eden yasama organı olarak kabul edilmesi ve devlet yüksek konseyi, anayasa hazırlık komisyonu, milli güvenlik konseyi ve belediye meclisleri kurulması gibi 3 ana başlıktan oluşan öneri sunmuştu. Önerinin Tobruk Meclisi ile ilgili olan 2. maddesi, tarafların üzerinde anlaşamadığı ana konuyu oluşturuyor.

AA

HABERE YORUM KAT