Toyota Çalışanları Mescide Kavuştu

17.10.2011 01:01
Toyota Çalışanları Mescide Kavuştu
Akit’in yayınlarının ardından sivil toplum kuruluşlarının da tepki göstermesi üzerine fabrika yönetimi, fabrikanın değişik bölümlerinde mescid açma kararı aldı.

1994 yılından bu yana Sakarya’da üretim yapan Japon otomobil markası Toyota fabrikasında yaşanan mescit yasağı son buldu! İşçilerinin seccade niyetine kullandıkları kartonları da toplatarak tepki çeken Sakarya’daki Japon firması Toyota, Akit’in yayınlarıyla dikkat çektiği namaz konusunda sağduyu örneği gösterdi.

Akit’in yayınlarının ardından sivil toplum kuruluşlarının da tepki göstermesi üzerine fabrika yönetimi, fabrikanın değişik bölümlerinde mescid açma kararı aldı. 100 dönümlük arazi üzerinde kurulu bulunan fabrikanın değişik bölümlerinde beş ayrı mescid açma kararı alan fabrika yönetimi, şimdiye kadar mescidlerden üçünü tamamladı. Halıları serilen, askılığı ve levhası asılan mescidlerden üçü 20-25 kişilik, ikisinin de 65-70 kişinin namaz kılabileceği büyüklükte olduğu öğrenildi.

Mescitlerin tahsisini çalışanlardan habersiz bir şekilde tamamlayan fabrika yönetiminin bu sağduyulu davranışı, çalışanlar için büyük sürpriz oldu. Öğle paydosunda mola ve yemek için işlerine ara veren işçiler bir anda mescit açıldığını görünce önce şaşırdı, ardında da sevindi. 2 bin 500 işçinin çalıştığı Toyota fabrikasında açılan üç mescidin açılışını tamamlayarak tabelasını asarken, iki mescidin daha açılacağı öğrenildi. Fabrikanın 17 yıllık tarihinde bir ilk olan mescitlerde, işçiler bundan sonra korkmadan, gizlemeden namazlarını kılabilecek ve kartonlar üzerinde namaz kılmalarına da gerek kalmayacak.

Üsame Karakış / Yeni Akit 

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim