1. HABERLER

  2. HABER

  3. Torba Yasası Protestosuna Müdahale
Torba Yasası Protestosuna Müdahale

Torba Yasası Protestosuna Müdahale

Torba Yasa Tasarısını protesto eden DİSK, KESK,TMMOB ve TTB üyeleri Meclis'e doğru yürüyüşe geçti. Başlarında 57 CHP'li milletvekili var.

03 Şubat 2011 Perşembe 13:30A+A-

DİSK, KESK, TMOOB ve TTB üyeleri TBMM'de görüşülen Torba Yasa Tasarısını protesto etmek için çeşitli illerden Ankara'ya gelen eylemcilerle birlikte Kurtuluş Parkı'nda toplandı. Sendika ve meslek odalarının yanı sıra çok sayıda STK ve sol gruplar da toplanma alanında yerini aldı. Eyleme CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP İstanbul milletvekilleri Mehmet Sevigen ve Çetin Soysal, HAS Parti Genel Başkanı Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu ve bazı siyasi parti temsilcileri de destek veriyor.

Güvenlik güçleri, gruba dağılması yönünde uyarıda bulundu. Ancak eylemciler, Ziya Gökalp Caddesi'nden Meclis'e doğru yürüyüşe başladı. Yürüyüşe geçen grup, ''Torba'' tasarının geri çekilmesini isteyen pankartlar taşırken, eylem alanına üzerinde torba bulunan bir maket de getirdi.

BİBER GAZI İLE MÜDAHALE

Torba Yasa Tasarı'nı protesto için Meclis'e yürümek isteyen eylemcilere biber gazıyla müdahale edildi. Ziya Gökalp Caddesi üzerinde durdurulan gruba dağılmaları uyarısında bulunuldu. Aralarında CHP milletvekillerinin de bulunduğu bazı kişiler polis yetkilileriyle görüşerek, barikatın kaldırılmasını istedi. Güvenlik güçleri bu talebi reddederek, yürüyüşe izin verilmeyeceğini bildirdi. 

CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, emniyet yetkililerinden yolu açmasını isteyerek, "Sen kimsin benim yolumu kesiyorsun, ben senin vekilinim burada geçeceğim" dedi.

Bu sırada barikatı zorlayan bazı göstericilerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı ve bir süre sonra polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Polis, basınçlı su kullanarak eylemcileri dağıtmaya çalışırken Ankara Valiliği de eylemi yasadışı ilan etti.

Torba Yasa Tasarısı'nı protesto eden işçilerin eylemine destek veren CHP milletvekilleri alandan ayrılarak TBMM'ye dönerken işçilerin Ziya Gökalp Caddesi'ndeki bekleyişi sürüyor.

HABERE YORUM KAT