1. HABERLER

  2. HABER

  3. Toplanan 600 Bin İHH'ya Teslim Edildi
Toplanan 600 Bin İHH'ya Teslim Edildi

Toplanan 600 Bin İHH'ya Teslim Edildi

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Sana ihtiyacım var" kampanyası kapsamında konfederasyon ve bağlı sendikalarca toplanan 600 bin lirayı, Suriyelilere yardım için İHH'ya teslim etti.

A+A-

Gündoğdu, 600 bin liralık çekin teslimi için Konfederasyon Genel Merkezinde yapılan toplantıdaki konuşmasında, dünyanın birçok yerinde felaketlerin, diktatörlerin zulümlerinin devam ettiğini söyledi.

Suriye'de "Esed diktatörünün" kan akıtmaya, batının ise bunu seyretmeye devam ettiği görüşünü dile getiren Gündoğdu, Suriye'de çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 150 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 6,5 milyon kişinin ülkesini terkettiğini bildirdi.

Gündoğdu, 7 ay önce Suriyeli din alimlerinin "kedi köpek eti yiyebilirsiniz" şeklinde fetva verdiğini, Suriyeli bir kadının ise "batılılar bizi insan yerine koymadınız, bari hayvan yerine koyun" feryadının vicdanı olanları sarsmaya devam ettiğini ifade etti.

Geçen yıl "bir ekmek, bir battaniye", "bir bez, bir mama" sloganlarıyla yardım kampanyaları düzenlediklerini anlatan Gündoğdu, birkaç ay önce de sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla "sana ihtiyacım var" sloganıyla bir kampanyanın düzenlendiğini anımsattı.

"Dünyanın sustuğu bu manzara karşısında milletimize teşekkür ediyorum. Allah razı olsun, mazlumun yanında yer almak bu millete yakışıyor" diyen Gündoğdu, Memur-Sen olarak biraz daha sorumluluk alıp, teşkilatlara görevler verdiklerini söyledi.

Gündoğdu, şubelerden yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi istediklerini belirterek, doldurulan yüzlerce tırın haricinde nakit toplanan yardımın 600 bin lira olduğunu bildirdi.

Kısa sürede bu yardımın trilyonları aşarak Suriyelilere ekmek, aş olacağını anlatan Gündoğdu, "Sivas 62 bin lira, Batman 13 bin, Siirt kampanyayı yeni başlatmış bir günde 5 bin 60 lira, Samsun yeni başlatmış bir günde 5 bin lira, Erzincan şu an itibariyle 202 bin lira olmuş. Zonguldak 24 bin lira, Karabük 10 bin lira" diye konuştu.

Karabük'ün bir tır dolusu unu da hazırladığını dile getiren Göndoğdu, konfederasyonun 200 bin lira yardıma karar verdiğini, çağrıda bulunduğu bağlı sendikaların yöneticilerinin maaşlarından 63 bin 500 lira yardım yaptığını söyledi.

Gündoğdu, "Bu, yeniden sorumluluk üstlenmenin yeni bir başlangıcı. İnşallah dünyanın hiçbir yerinde zulüm, katliam, felaket olmasın. Biz yardım kampanyası düzenlemek zorunda kalmayalım" dedi.

Ahmet Gündoğdu, Suriye içlerinde İHH'nın çalışmalarından dolayı yardımı bu yardım kuruluşuna teslim etmeyi kararlaştırdıklarını bildirdi.

İHH Ankara sorumlusu Mustafa Sinan da bütün dünyadaki mazlum coğrafyalarda ellerinden geldiğince yardım yapmaya, oradaki mazlumların ihtiyaçlarını, oradaki hak sahibi olup da ellerinden hakları alınanların yaralarını sarmak için ellerinden gelen gayreti sarfettiklerini dile getirdi.

Sinan, şu anda 135'ten fazla ülkede görev yaptıklarını vurgulayarak, bunu sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve mazlum halkların yanında olmaya çalışan insanların sayesinde yardımları ilettiklerini söyledi.

-Yardımlar 2 bin 750 tırı geçti-

Suriye'de yardımları iletmeye çalışırken burada yaşanan dramı da dünyaya anlatmaya çalıştıklarını ifade eden Sinan, bugün itibariyle gönderilen yardımların 2 bin 750 tırı geçtiğini ve bunun Türk lirası karşılığının 132,5 milyondan fazla olduğunu bildirdi.

Yaralılarla ilgili çalışmaları da bulunduğunu dile getiren Sinan, mobil hastaneler, ambulanslar gönderildiğini, yaralılara Suriye'de müdahale edilemediğinde Türkiye'ye getirildiğini ve bu kişilerle bire bir ilgilenildiğini söyledi. Sinan, "Özellikle Suriye içindeki insanların hayat şartlarını üst seviyelere çıkarmaya gayret ediyoruz. Bu gayretimiz ancak onların ayakta durabilmelerini sağlıyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, hazırlanan 600 bin liralık çeki, İHH Ankara sorumlusu Sinan'a verdi. Gündoğdu, çeki teslim ederken, "Bu başlangıç, bugün 600 binle başlatıyoruz, inşallah bir ayda bu katlanarak, onlarca katına çıkarak ayni, nakdi yardımlara dönüşecek" dedi.

Gündoğdu, vatandaşlara ve teşkilatlarına da yardımlara devam etme çağrısında bulundu.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT