"Tiyatro Sahnelerinde Gittikçe Ahlaksızlaşan Bir Dil Var"

30.01.2016 10:35
"Tiyatro Sahnelerinde Gittikçe Ahlaksızlaşan Bir Dil Var"
Yönetmen Ebru Aksakallı, “Mâlesef tiyatro sahnelerinde müstehcenlik, yarı çıplaklık, ‘Sanatın ahlakı yoktur.’ diye gittikçe ahlaksızlaşan ve yozlaşan bir dil var.” dedi.

“Kapılar” tiyatro oyununun yazarı ve yönetmeni Ebru Aksakallı, eğitim gördüğü yıllarda tiyatro oyunlarında birçok sorun gözlemlediğini belirterek, “Mâlesef tiyatro sahnelerinde müstehcenlik, yarı çıplaklık, ‘Sanatın ahlakı yoktur.’ diye gittikçe ahlaksızlaşan ve yozlaşan bir dil var.” dedi.

Aksakallı, Fatih Belediyesi’nce Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyun öncesi öncesi AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

“Gittikçe Ahlaksızlaşan Bir Dil Var”

İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü mezunu olduğunu belirten Aksakallı, “Okuldayken tek hayalim hep ailelerin gelip izleyebileceği tiyatro sahnelemeleri yapmaktı.” diye konuştu.

Aksakallı, Türkiye'de sahnelenen birçok tiyatro oyununun ailece izlenebilecek oyunlar olmadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Tiyatro oyunlarında rejisel anlamda ciddi sorunlar var. Toplumumuzun kaldıramayacağı rejiler var, söylemlerine hiç değinmiyorum bile. Toplumsal algıya ciddi hasarlar veren, inançları küçümseyen, aşağılayan metinlerle karşılaşıyoruz.”.

Eğitim gördüğü yıllarda tiyatrolardaki sorunları fark ettiğini dile getiren Aksakallı, “Mâlesef tiyatro sahnelerinde müstehcenlik, yarı çıplaklık, ‘Sanatın ahlakı yoktur.’ diye gittikçe ahlaksızlaşan ve yozlaşan bir dil var.” değerlendirmesinde bulundu.

“Hayatında Tiyatro İzlememiş İnsanlar Tiyatro Yapıyor”

Bir tiyatro oyununun sahnelenmesi için büyük emek harcandığını belirten Aksakallı, 5 oyun yazdığını ancak onları sahnelemeden önce “Kapılar”ı daha fazla oyuncuyla buluşturmak istediğini söyledi.

“Biz tiyatrodan aldığımız her şeyi yine tiyatroya veren insanlarız ama sahne bulmakta zorlandığımız oluyor.” diyen Aksakallı, şöyle devam etti:

“Oyunum daha çok izleyiciyle buluşsun istiyorum. Hem izleyicinin içinden geliyorum hem de bu işin eğitimini aldım ve daha iyi anlayabiliyorum, yansıtabiliyorum. Hayatında bir satır tiyatro okumamış, izlememiş, tiyatro metnine ‘senaryo’ diyen ve ‘tiyatro yapıyoruz’ diyen insanlar da var. Bir şekilde yollarını bulup sürekli sahne alıyorlar, bu da çok ciddi haksız rekabet oluşturuyor.”.

AA

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
 • Pornografik Oyuna Tepki Büyüyor10 Kasım 2011 Perşembe 10:49
 • Muhafazakâr Bir Tiyatro Çalışması09 Haziran 2011 Perşembe 13:59
 • Hz. Fatıma Konyada İki Programla Anıldı07 Şubat 2011 Pazartesi 14:59
 • Benim Adım Rachel CORRIE Sahnede28 Ocak 2011 Cuma 11:23
 • Rachel Corrienin Hayatı Sahnede!26 Ocak 2011 Çarşamba 15:47
 • PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim