1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tırları Durduran Savcılara Tutuklama Kararı
Tırları Durduran Savcılara Tutuklama Kararı

Tırları Durduran Savcılara Tutuklama Kararı

Adana ve Hatay'da Suriye'ye giden MİT tırlarının durdurularak aranmak istenmesiyle ilgili soruşturmada, 4 savcı ile eski Adana İl Jandarma Komutanı hakkında tutuklama kararı verildi. Savcı Şişman ve başsavcı Bağrıyanık gözaltına alındı.

A+A-

Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) kontrolünde olan tırların Ocak 2014'te durdurularak aranmak istenmesiyle ilgili soruşturmada eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı ile 3 savcı ve eski Adana İl Jandarma Komutanı hakkında tutuklama kararı verdi.

Mahkeme, Başsavcı Süleyman Bağrıyanık, savcılar Özcan Şişman, Aziz Takçı ve Ahmet Karaca ile eski Jandarma Komutanı Özkan Çokay hakkında yakalama kararı çıkarttı. 

Tutuklama gerekçesi Türk Ceza Kanunu'nun 312. maddesinde ağırlaştılmış müebbet hapis cezasını öngören "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs.

MİT tırlarının durdurulması soruşturması kapsamında, TCK'nın 312. maddesinde ağırlatılmış müebbet hapis cezasını öngören "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlamasıyla 

Savcı Şişman ve Başsavcı Bağrıyanık gözaltına alındı

Hakkında yakalama kararı çıkarılan savcılardan Özcan Şişman Adana'da evinde gözaltına alındı. Şişman ilk tepkisini "Güce biat edenler hukuku yok sayıyor" sözleriyle dile getirdi. 

Gazetecilere, kararın hukuksuz olduğunu savunan Şişman, "Ben, birinci sınıf savcıyım. Hakimler ve Savcılar Kanununun 88. maddesine göre, gözaltına alınamam. Böyle bir suçta suçüstü hali yoktur. Türk Ceza Kanununun 312. maddesinden suçlandım. Casusluk yaptığım iddia ediliyor. Hangi devlete, ne casusluk yaptığımı izah etmeleri lazım. Ben, yıllardır casuslukla ilgili soruşturmalar yaptım. Yıllardır terör soruşturmaları yaptım. Neyle suçlandığımı bilmiyorum. Devletin savcısını bu şekilde derdest etmeleri suçtur. Bu suçu işleyenler, cezasını çekeceklerdir. Bu kadar net söylüyorum" dedi.

Şişman, sağlık kontrolünün ardından Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü. 

Hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilen başsavcı Süleyman Bağrıyanık da, Antalya'da evinde gözaltına alındı.

Savcı Ahmet Karaca'nın ise Gaziantep'teki evinde olmadığı anlaşıldı. Savcının Beylerbeyi TOKİ konutlarındaki ikametine gelen polisler, bir süre sonra adresten ayrıldı. Polis ekiplerinin Karaca'ya ulaşmaya çalıştığı öğrenildi.

MİT tırlarının durdurulması neydi?

MİT'e ait tırların, Suriye'ye silah taşıdığı iddiasıyla durdurularak aranmak istenmesi, Gülen Cemaati ile hükümet arasında 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile şiddetlenen kavganın dönüm noktalarından biriydi. O zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tırların durdurulmasında, 'paralel yapı' olarak tanımladığı Gülen Cemaati'ni suçlamıştı. Savcı ve operasyonu yapan askerlerin Fethullah Gülen'in talimatı doğrultusunda işlem yaptığını savunmuştu. 

'Yardım malzemesi taşıyordu'

İçinde ‘silah ve mühimmat’ olduğu iddia edilen üç tır, 19 Ocak’ta Savcı Aziz Takçı’nın talimatıyla jandarma ekipleri tarafından Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu Ceyhan gişelerinde durdurulup aranmıştı.

Ardından tırlardaki malzemelerle ilgili tutanak da hazırlanırken, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ve bazı MİT görevlilerinin devreye girmesiyle tırlar yoluna devam etmişti. Erdoğan, tırların Türkmenlere yardım malzemesi taşıdığını açıklamıştı. 

Başsavcı başka yere atandı, komutan görevden alındı

Olayın ardından, Adana Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Antalya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne atanmış, arama emrini veren Savcı Aziz Takçı'nın ise yetkileri alınmıştı.

Tırları durduran Adana İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay da görevden alınmış, arama ile ilgili olarak da 'casusluk soruşturması' açılmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT