1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Tiremse Katliamının Tanıkları Konuştu
Tiremse Katliamının Tanıkları Konuştu

Tiremse Katliamının Tanıkları Konuştu

Suriye'de diplomatik çözüm çabalarını hiçe sayarak Hama'da yüzlerce kişinin ölümüne yol açan Beşşar Esed'in adamlarının, Terimse köyündeki katliamı nasıl gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

A+A-

250 kişinin katledildiği Terimse'de Şebbihaların saldırı öncesi köyü kuşattığını anlatan görgü tanıkları, elektriklerin kesildiğini ve bombardıman sesini duyunca zifiri karanlıkta duvarların arkasına saklanıp dua ettiklerini söyledi. Ses kesildiğinde ise sokaklar cesetlerle doluydu.

Suriye'de diplomatik çözüm çabalarını hiçe sayarak Hama'da yüzlerce kişinin ölümüne yol açan Beşşar Esed'in adamlarının, Terimse köyündeki katliamı nasıl gerçekleştirdiği ortaya çıktı. İngiliz Daily Telegraph gazetesine konuşan görgü tanıkları, önceki gün 04:30 sıralarında başlayan ağır bombardıman öncesi tüm elektriklerin kesildiğini ve telefon hatlarının kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

ŞEBBiHA DÖRT YANI SARDI

Dışarıdan gelen bombardıman seslerini duyan köy halkı, karanlıkta sağlam duvarlarının arkasına gizlenerek dua etmeye başladı. Seslerin kesilmesiyle birlikte kendilerini dışarı atan köylüler, enkazların içinde onlarca ceset ve yıkılmış binalarla karşılaştı. Ağırlıklı olarak Sünni Müslümanların yaşadığı Terimse köyünün dört bir yandan tanklarla sarıldığını anlatan İbrahim el-Hamvi, "Şebbihaların köye girişini gördüm. Evlere girip bazı erkekleri öldürüyor, bazılarını da sokak ortasında vuruyorlardı" diye konuştu. Musab el-Azzavi de, "İnsanlar, bombardımandan kaçmak için sebzelerin konulduğu kir içindeki kamyonlara saklanıyordu" şeklinde konuştu.

'KALK BABA, ALLAH AŞKINA'

İnternet üzerinden olayı anlatan bir başka tanık ise, "Güvenlik güçleri sivillerin boğazlarını kesmek, yakmak ve idam etmek suretiyle çok sayıda kişiyi öldürdü. Bazılarının gözleri çıkartıldı, 20'den fazla insan yakıldı ve 500'den fazlası da tutuklandı. Halk akrabalarını halen tarım alanlarında ve Asi nehrinde arıyor" ifadelerini kullandı. Bu arada

Suriye Genel Devrim Konseyi, BM gözlemcilerinin 250 kişinin öldürüldüğü Terimse köyüne giderek gelerek incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Vahşet sonrası çekilen bir görüntüde ise, yerde battaniyeye sarılı bir adamın başında hıçkırarak ağlayan bir adamın, "Hadi baba, kalk Allah aşkına" sözleri yürekleri dağladı. Öte yandan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, cuma namazından sonra ağır silahlarla düzenlenen saldırılarda açılan ateşte ölü sayısının 94'e yükseldiğini duyurdu.

Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT