1. HABERLER

  2. HABER

  3. Times: Erdoğan Mültecilere, Avrupa Erdoğan'a Yardım Etmeli
Times: Erdoğan Mültecilere, Avrupa Erdoğan'a Yardım Etmeli

Times: Erdoğan Mültecilere, Avrupa Erdoğan'a Yardım Etmeli

İngiltere menşeli Times gazetesi, Suriye'den Halep merkezli yeni göç dalgasıyla ortaya çıkan kriz karşısında Türkiye'nin göçmenlere, Avrupa'nın da Türkiye'ye yardım etmesi gerektiğini yazdı.

A+A-

Times gazetesi Suriye’den Halep merkezli yeni göç dalgasını ve Merkel'in ziyaretiyle ilgili haber ve analizlere iki tam sayfa ayırdı.

Bunun dışında gazetenin editoryal görüşlerini yansıtan sayfasında da konuyla ilgili bir yazı yer aldı.

“Halep'in masumları” başlıklı yazıda Esed rejiminin Rusya destekli operasyonları nedeniyle binlerce kişinin Halep'ten ayrıldığı, bu insanlara sâdece Türkiye'nin bir çıkış yolu sunabileceği belirtiliyor.

Açlık Tehlikesi!

Gazete, operasyonlar sonucu ülkenin bu ikinci büyük kentine giden, direnişçilerin elindeki en büyük ikmal hattının kesildiğini belirtiyor ve ekliyor:

“Şimdi, kentin duvarları içindeki birkaç yüz savaşçı ve birkaç yüz bin sivil sâdece kuşatma altında değil, aynı zamanda açlık tehlikesi altında.

Geçen haftadan bu yana kenti terk eden tahminen 100 bin kişinin durumuysa daha iyi değil. Güneyde rejim güçleri, doğuda IŞİD savaşçıları ve batıda Rusya destekli Kürt milisler tarafından kuşatılmış durumdalar. Tek umutları ise Türkiye'ye kaçmak ama sınır kapalı.”.

suriye_multeci_halep_turkiye_siniri_03.jpg

“Doğrudan Mültecilere Odaklanılmalı”

Yazıda, bu yeni göç dalgasının doğrudan Rusya'nın Suriye'deki savaşa müdahil olmasının sonucu olduğu belirtiliyor.

Hâlihazırdaki durumda, Batı hükûmetlerine doğrudan mültecilere odaklanma çağrısı yapıyor gazete.

Times, Avrupa Birliği ve Ankara için en acil önceliğin mevcut 3 milyar Euro’luk yardım paketinin, Suriyelilerin yığıldığı Öncü Pınar sınır kapısının açılmasını sağlamak için değerlendirilmesi gerektiğini yazıyor.

Gazete, Makedonya'nın Yunanistan sınırına dikenli tel örgü çekilmesine göz yuman AB liderlerinin Erdoğan'a (sınıra yığılan Suriyelilerin Türkiye'ye alınmasıyla ilgili) yumuşaması için yalvardığını belirtiyor.

Times, Türkiye'nin mülteci kabûl kapasitesini doldurduğu yönündeki açıklamasını da hatırlatıyor.

Yazının son bölümünde Türkiye ve AB'nin birlikte çalışması gerektiği vurgulanıyor ve özetle şu ifadelere yer veriliyor:

“Riskler (Türkiye ve AB'nin) birlikte çalışmasını gerektiriyor.”.

“Eğer sınır kapalı kalmaya devam ederse, akla gelmez acılar yaşanabilir.”.

Yazı şu cümlelerle sona eriyor:

“Erdoğan mültecilere karşı yükümlülüğünü anlamalı. Avrupa, servetini ona yardım için kullanmalı. Putin ateşle oynadığını anlamalı.”.

“Tek Yol: Akan Kanı Durdurmak”

Bu arada gazetenin konuyla ilgili haberleri aktaran sayfalarında da küçük bir analiz kutusu yer alıyor. Analizde özetle şu ifadeler yer alıyor:

“Avrupa'nın mülteci krizini kontrol altına almadaki umutsuz mücadelesi Türkiye'yi tüm kozları elinde bulundurur durumuna getirdi. Ankara, 3.2 milyar Euro'luk yardım paketinin yeterli olmadığı uyarısında bulundu. Hatta bu son gelişmelerin daha fazla yardım istemesine neden olması mümkün.

Sınır krizinin gösterdiğiyse şu: Avrupa'ya gelmek için mücadele eden Suriyeli mültecileri durdurmanın tek bir yolu var ve bu, kimsenin yapmaya muktedir olmadığı bir şey gibi görünüyor: Suriye'de akan kanı durdurmak.”.

BBC

HABERE YORUM KAT