1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tim Komutanı İtiraf Etti: Köylüler Silahsızdı!
Tim Komutanı İtiraf Etti: Köylüler Silahsızdı!

Tim Komutanı İtiraf Etti: Köylüler Silahsızdı!

Hatay’ın Hassa İlçesi’nde, geçen yıl, kekik toplayan köylüleri “PKK’lı” sanarak ateş açan, 2 kişinin ölümüne, 1 kişinin yaralanmasına neden olan 3 uzman çavuşun yargılanmasına devam edildi.

29 Temmuz 2011 Cuma 13:00A+A-

Hatay’ın Hassa İlçesi’nde, geçen yıl, kekik toplayan köylüleri “PKK’lı” sanarak ateş açan, 2 kişinin ölümüne, 1 kişinin yaralanmasına neden olan 3 uzman çavuşun yargılanmasına devam edildi.

Antakya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan uzman çavuşlar A.B, M.K. ve C.K. katılmadı. Bir önceki duruşmada mahkeme heyetinin tim komutanın dinlenilmesi kararı üzerine, Dörtyol Özel Harekât Tabur Komutanlığı’nda görevli Tim Komutanı Bıdemli Başçavuş T.O. mahkemede ifade verdi. Tanık T.O, ifadesinde, olay saatinde mevzide istirahata çekildiğini, havanın sisli olması nedeniyle görüş mesafesinin yaklaşık 10-15 metre olduğunu belirtti. Silah sesleri duyunca uyandığını ifade eden T.O, karşı taraftan herhangi birilerini görmediğini, olayın tamamen yanlış algılamadan kaynaklandığını kaydetti. Karşı tarafın kendilerine ateş edip etmediğini o an için anlayamadığını belirten T.O, şöyle konuştu:

‘Yanlış algılamaktan kaynaklı’

“Olay yerinde tim komutanı olarak bulunuyordum. Önce Çardak ve Dedemli Yaylası olarak bilinen yerlerde arazide konuşlandık. Daha sonra gelen telsiz anonsu üzerine Şekerim Deresi mevkisine geldik. Dört mevzi şeklinde konuşlandık. Aramızda görev taksimi yaptık. 04.00- 06.00 saatlerinde nöbet tuttuktan sonra istirahate çekildim. Tam olarak saatin kaç olduğunu hatırlayamıyorum fakat silah sesleri üzerine uyandım. ‘Neler oluyor’ diye sorduğumda, arkadaşlarım ‘teröristler’ şeklinde cevap verdiler. Daha sonra iki sivil şahsın timimizde görevli kişilerce açılan ateş sonucu vefat ettiğini bir kişinin yaralandığını öğrendik. Yaralıyı hemen hastaneye yetiştirmeye çalıştık. Olay sırasında hava sisli ve görüş mesafesi 10-15 metreydi. Vefat eden şahısların bulunduğu yer ile en yakın mevzinin arasındaki mesafe ise 20-25 metre civarındaydı. Vefat edenlerin ve yaralının yanlarında herhangi bir silah yoktu. Olay tamamen yanlış algılamadan kaynaklanmaktadır.’’

Mahkeme heyeti, olayla ilgili Gaziantep Askerî Savcılığı’nın soruşturma akıbetinin sorulmasına karar vererek, duruşmayı 3 Kasım 2011’e erteledi.

28 Haziran 2010’da, Hassa’nın Dedemli köyü Şekerim Deresi mevkisinde konuşlanan güvenlik güçleri, terörist sanarak açtıkları ateş sonucu kekik toplayan vatandaşlardan Mustafa Fil ve Ali Dalmış’ın ölümüne, Mustafa Sak’ın yaralanmasına neden olmuşlardı. İbrahim Yalçın yara almadan kurtulmuştu.

Kaynak: Taraf

HABERE YORUM KAT