1. HABERLER

  2. HABER

  3. THY Grevine Katılan 305 Kişi İşinden Oldu
THY Grevine Katılan 305 Kişi İşinden Oldu

THY Grevine Katılan 305 Kişi İşinden Oldu

THY'den grev nedeniyle işten çıkarılanlarla ilgili açıklama geldi.

A+A-

THY çalışanlarının iş yavaşlatma eylemi ile protesto ettiği, grev yasağı getiren düzenleme Meclis'ten geçti. Düzenlemeyi protesto eden çalışanlardan kaç kişinin işten çıkarıldığı açıklandı.

THY’den son iki günde yaşanan olaylarla ilgili yapılan açıklama şöyle;

Açıklamada 28 Mayıs saat 22.00 civarında Hava-İş sendikasının tüm üyelerine eylem çağrısı yaptığı, bunun üzerine THY'nin de aynı gece saat 23.50’de bu yasadışı davranışların hiç bir tazminat ödenmeksizin işten çıkartılma, işverenin uğrayacağı zararın tahsil edilmesi ve ağır para cezası ile mahkumiyet ile sonuçlanacağı konusunda uyarı yapıldığı belirtildi. Açıklamaya şöyle devam edildi:

"Tüm uyarılarımıza rağmen yasadışı eyleme katılan ve görevine gelmeyen Türk Hava Yolları A.O’dan 260, THY Teknik A.Ş.’den ise 45 kişinin 2822 sayılı Kanunun ilgili maddeleri gereğince iş akitleri feshedilmiştir. Şirketine zarar veren, yolcularımızı mağdur eden kişilerle birlikte yola devam edilmesi mümkün değildir.

2 Milyon Dolarlık Zarar Var

Kabin ekiplerindeki eksiklikler nedeniyle 223 uçuş iptal edilmiştir. İptal ve gecikmeler nedeniyle 100 binin üzerinde yolcu mağdur olmuştur. 2 milyon dolarlık da maddi zarar oluşmuştur.

Halka açık bir şirket olan Türk Hava Yolları hissedarlarının hak ve menfaatlerini korumak için uğradığı maddi zararın Sendika yönetimi ve eyleme katılanlardan tazmini için dava açılmasına karar vermiştir. Ayrıca yasadışı eylem çağrısı ve eylemle ilgili olarak ilgili mercilere suç duyurusunda bulunulmuştur. İş barışını tehlikeye atacak ve Şirketimize zarar verecek hiçbir davranışa müsaade edilmeyecektir."

“İşten Çıkarmalarına Rağmen Uçuruyorlar”

Hava İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada THY yönetiminin ne yapmaya çalıştığını anlayamadıklarını söylemişti. THY yönetiminin bir yandan bazı çalışanlara kısa mesaj gönderip iş akitlerini feshettiğini diğer taraftan da bu insanları uçurmaya devam ettiğini anlatan Yağcı, "İşten çıkarılan insanı uçurmak suç değil mi? Bu arkadaşlarımız THY'de değilse nasıl görev yapar?

Kendisine sms geçmesine rağmen kartları kapatılmayan arkadaşlarımız var. Ayrıca bu süreçte raporlu olan hatta görevde olanlara bile iş akitlerinin feshedildiği yönünde mesajlar gitti. Bir arkadaşımız ABD'de görevde iken böyle bir mesajla karşılaştı" dedi.

Yasanın Meclis'ten geçmesine karşın Cumhurbaşkanı Gül'ün onayını beklediğini söyleyen Yağcı, Gül'ün veto etmesi için kampanya başlattıklarını kaydetti.

TRT 

HABERE YORUM KAT