1. YAZARLAR

  2. Emre Uslu

  3. TGB abukluğuna cevabımdır
Emre Uslu

Emre Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

TGB abukluğuna cevabımdır

A+A-

5 Şubat 2011’de “Başbakanı protesto eylemini Süheyl Batum organize etti” başlığıyla protestocu öğrenciler içinden aldığım bir bilgiyi kamuoyuyla paylaştım. Bu bilgiden sonra Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi öğrenciler beni protesto etti. 6 şubat günü TGB Dışkapı sorumlusu Nazlı Türkmen’den aşağıdaki e-mail’i aldım. “Bugünkü köşe yazınızı okudum. Ben de TGB ile birlikte Erzurum’a Başbakan’ı protesto etmeye giden grubun içersindeydim. Öncesinde de olayın organizasyonu ile ilgili çeşitli görüşmelerde bulundum. Bir süredir TGB içersinde birtakım yanlış şeyler olduğunu düşünmekteydim. Yazınızı okuyunca kafam iyice netleşmeye başladı. Birtakım karanlık ilişkiler olduğunu düşünüyorum ve burada kullanıldığımı hissediyorum. Şahit olduğum birçok garip durum var. Özellikle Erzurum eyleminin planlanması sürecinde CHP üyesi olmamdan dolayı da bu garipliklerde ben kullanıldım. Özellikle bu para konusu çok kafamı karıştırıyor. Buradan zengin olanlar var! Şahit olduğum olaylar bunla ilgili.”

Bir yazı yazsanız, bu yazı başka bir kaynak tarafından da doğrulansa ne yaparsınız. Kalıbımı basarım Türk basınındaki birçok yazar bu e-mail’in noktasına virgülüne dokunmadan aynen yazardı. Ben ilerisini de yaptım. Bu e-mail’i atan kişinin gerçekten TGB üyesi olup olmadığını araştırdım. Evet, TGB üyesiydi. Şimdi bir TGB üyesi bir hafta önceki yazımda yer alan iddiaları doğrulayan bir e-mail atıyorsa ne yapmam bekleniyor? Bu genç kızla irtibata geçtim ayrıntı istedim. Anlattıklarının doğru olup olmadığını belirlemek için ayrıntı istedim. Örneğin “CHP Genel Merkezi’nde yaptığınızı iddia ettiğiniz toplantıyı tam olarak nerde yaptınız” dedim. “Binanın ikinci katında” dedi. “Asansörden inince hangi tarafta” diye sordum. “Sol tarafta” diye cevap verdi. Bununla da yetinmedim. CHP MKYK üyesi Savcı Sayan’ı arayıp “CHP ikinci katında asansörden inince sol tarafta toplantı odası var mı” diye sordum. “Var” dedi.

Türkmen protesto eylemiyle ilgili farklı detaylar da verdi. Örneğin bindiği otobüsün plakasını istedim. Daha önceki kaynağımdan aldığım plaka numarasıyla aynıydı. Otobüsçülere ödenen ücretleri doğrulattım. Örneğin Ankara’dan bir otobüsün üç bin TL’ye kiralandığını öğrendim, doğrulattım. Erzincan’da bir grubun kaldığını diğer grubun devam ettiğini Emniyet yetkililerine doğrulattım. Nazlı Türkmen ile de bire bir görüşmek istedim. Bir başka görüşme için Ankara’ya gitmişken o öğrenciyi de aradım, “sana şaka yaptık” dediler.

Ortada şapşal bir durum var. Benim yazdığım bilgileri doğrulayan bilgiler veren bir kişi sonra ortaya çıkıp “sana şaka yaptık” diyorsa ya patolojik bir durum vardır ya da bu kişi baskı görmüş, önceki verdiği bilgileri inkâr ediyordur. Şaka yaptık deyip işin içinden sıyırmak istiyorlardır. Eğer bana bilgi veren kişi TGB üyesi olmasaydı (örneğin o çocuklardan birinin annesi, teyzesi gibi ilerlemiş yaşta biri olsaydı) ve ben kontrol etmeden onu TGB üyesi yazsam bu şapşallığa şaka denirdi. Ya da bilgiler önceki yazımı doğrulamasaydı şaka olabilirdi. Böyle bir durum da yok.

TGB’li çocuklar bir de kendilerine ait olmayan bir bilgiden hareketle kendilerince psikolojik harekât yapıyor. Güya ben o yazıyı “Süheyl Batum CHP içinde darbe yapacak” iddiasıyla yazmışım. Yalan. Yazı konusu Batum’un TGB’yi fonlaması. Bu arda şunu yazmışım: “CHP’deki kaynaklarım Batum’un bu gençleri kullanarak CHP içinde seçim sonrasında bir darbeye hazırlandığını iddia ediyor. Bu kısmı doğru mu yanlış mı bilemem.” Bu bilgiyi de TGB’li gençlerden almadım. Bunu ispat ederlerde kalemimi kırar yazmayı bırakırım. Bu, zaten basında da yer alan, CHP içinde bir kesim tarafından sıklıkla dile getirilen bir bilgidir. Üstelik bu iddiayı kuşkulu bulduğumu da yazdım. Bunu yazmışken “malum medya” “‘CHP darbe yapıyor’ diye uydurduk, Uslu da yazdı” başlığını atmış. Şimdi hodri meydan medya! Eğer “CHP içinde Batum darbe yapıyor” bilgisini TGB’lilerin verdiğini ispatlamazsanız hepiniz şerefsiz müfterisiniz. Aksine o bilgiyi ben söyledim o TGB’liye...

Vozurtu yöntemiyle bir gerçeği gizleyemezsiniz; Batum’dan Başbakan’ı protesto eylemi için destek aldınız mı almadınız mı? Batum ile kaç kez görüştünüz? Bu sorulara net cevaplar verin. Her biri en az üç bin TL olan otobüsleri kimin parasıyla kiraladınız? On binlerce lirayı bulan protesto parasını nereden buldunuz? “Yurtsever vatandaşlardan para aldık” yalanıyla bu işin üstünü örtemezsiniz. O “yurtseverler” arasında Batum’un desteği var mı yok mu? Bunları açıklayın.

Son söz olarak şunu söyleyeyim: kaynaklarımdan şüphe duyanlar benim öğrencilerle içli dışlı olduğumu unutmasın...

acilim1@gmail.com

TARAF

YAZIYA YORUM KAT