Tepkilere Rağmen Kur’an-ı Kerim Yakacaklar!

08.09.2010 12:15
Tepkilere Rağmen Kur’an-ı Kerim Yakacaklar!
ABD'de 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde toplu Kur'an yakacaklarını açıklayan küçük bir kilise, tepkilere rağmen planını gerçekleştireceğini duyurdu.

Terry Jones adlı papazın açıklaması, Amerika Birleşik Devletleri içinde ve uluslararası düzeyde ciddi tepkiyle karşılaştı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kur'an yakmayı "saygısız" ve "utanç verici" diye nitelerken, Adalet Bakanı Eric Holder da böylesi bir kararın "tehlikeli" ve "aptalca" olduğunu söyledi.

Haberin duyulması üzerine Afganistan ve Endonezya'da protesto gösterileri düzenlenirken, İran ise kamuoyu önünde Kur'an'ın yakılması durumunda, İslam dünyasında, kontrol edilemez tepkilerin yaşanabileceği konusunda uyardı.

Washington'da da farklı inançlara mensup yedi din görevlisi Florida'daki kilisenin planlarını kınadı.

Bu din görevlilerinden biri olan, Kuzey Amerika İslam Topluluğu adlı kuruluşun başkanı Dr. Ingrid Mattson, İslam dünyasına da aşırılık yanlısı küçük bir azınlığa ait bu planlara şiddetle yanıt vermemeleri çağrısında bulundu.

Washington Başpiskoposu Kardinal Theodore McCarrick de bu kişilerin, ABD'deki Hıristiyanların büyük çoğunluğunu temsil etmediklerini de söyledi.

Afganistan'daki uluslararası gücün komutanı General Patreaus, kilisenin planını yaşama geçirmesi durumunda Afganistan'daki Amerikan askerlerinin hayatının tehlikede olacağı uyarısında bulunmuştu. Petreaus, ''Yalnızca burada değil, ama dünyanın her yerinde İslam toplumuyla diyalog halindeyiz'' dedi.

Beş yıl önce, Newsweek dergisinde çıkan bir haberde, Guantanamo'daki sorgucuların, tutuklulara ait kutsal kitapları tuvalete attıklarının iddia edilmesi üzerine, Afganistan ve Pakistan'da düzenlenen gösteriler sonucunda 15 kişi ölmüş, onlarca kişi de yaralanmıştı.

(Kaynak: BBC)

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim