1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tepkiler Gelince PKK Yine Çark Etti
Tepkiler Gelince PKK Yine Çark Etti

Tepkiler Gelince PKK Yine Çark Etti

Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattında gerçekleştirilen saldırıyı üstlenen PKK, Irak Kürdistan’ından tepki gelince çark etti.

A+A-

PKK üyeleri Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarında Kerkük-Yumurtalık petrolboru hattına sabotaj düzenlemişti. Örgütünün silahlı kanadı da saldırıyı üstlenmişti. PKK'dan yeni bir açıklama geldi.

HPG’nin açıklamasında, “29 Temmuz günü saat 02:00’de gerillalarımız Şırnak’ın Silopi ilçesinden geçen Yumurtalık petrol boru hattına yönelik bir sabotaj eylem gerçekleştirmiştir” denilmişti. Aynı açıklamada 27 Temmuz’da Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde bulunan İran - Türkiye arasındaki doğalgaz boru hattına yönelik sabotaj eylemini de kendileri tarafından gerçekleştirildiği belirtilmişti.

Irak Kürt yönetiminden petrol boru hattına yönelik saldırıya sert tepki gelince PKK yeni bir açıklama yaptı.

PKKnın silahlı kanadı HPG’den yapılan açıklamada, “29 Temmuz günü Şırnak’ın Silopi ilçesinde yerel birlikler tarafından kendi inisiyatifleri ile bir sabotaj eylemi düzenlemişti. Boru hattına yönelik yapılan bu eylem, alanda bulunan gerilla güçlerimizin aldığı merkezi bir kararla yapılmamıştır” denildi.

PKKnın açıklamasında saldırının boru hattının kime ait olduğu bilinmeden düzenlendiği de savunuldu.

Ceylanpınar'da iki polisin hayatını kaybettiği saldırının hemen ardından yazılı bir açıklama yapan PKK/HPG olayı üstlenmiş, saldırıyı 'Apocu fedai timinin' yaptığını belirtmişti. Daha sonra ise olayı BBC Türkçe'ye değerlendiren KCK'lı Demgat Agit saldırıyı PKK'nın yapmadığını savunmuş, "Bunlar PKK'dan bağımsız yerel birimler" demişti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum