1. HABERLER

  2. HABER

  3. EĞİTİM

  4. TEOG'da İlk Oturum Yapıldı
TEOG'da İlk Oturum Yapıldı

TEOG'da İlk Oturum Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın TEOG sistemi kapsamında 8. sınıf öğrencilerine yönelik ikinci dönem merkezî ortak sınavlarının ilk oturumu tamamlandı. Sınavlar yurt içinde 970, yurt dışında 15 merkezde yapıldı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik ikinci dönem merkezî ortak sınavların ilk gün oturumları sona erdi.

Toplam 1 milyon 167 bin 854 öğrencinin katılımının öngörüldüğü ve perşembe de devam edecek ortak sınavlar, yurt içinde 970 merkezdeki 16 bin 176 okulda ve 92 bin 924 salonda, yurt dışında ise 15 merkezde ve 21 okulda gerçekleştiriliyor.

Öğrenciler, birinci oturumda Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi derslerinden sınava girdi. Sınavda oturumlar saat 09.00, 10.10 ve 11.20'de başladı. Her ders için dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C ve D kitapçık türleri kullanıldı ve her bir dersin test süresi 40 dakika oldu. Öğrenciler, olağanüstü hâller ve özel durumlar dışında kendi okullarında belirlenen sınıflarda sınava alındı.

Sınav öncesinde özel gereksinimlerini belgelendiren ve bilgileri modüle işlenen 3 öğrencinin hastanede, 179 öğrencinin evde, 10 bin 884 öğrencinin de tek kişilik sınıfta sınava alınması planlandı.

İkinci Oturum

Öğrenciler ikinci oturumda Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecekler. Perşembe günkü İngilizce testini 1 milyon 166 bin 275 öğrenci, Fransızca testini 383 öğrenci, Almanca testini 370 öğrenci ve İtalyanca testini de 11 öğrenci yanıtlayacak.

TEOG sınavına giremeyen ve geçerli mazeretini belgelendiren öğrenciler, 14-15 Mayıs tarihlerinde mazeret sınavlarına girebilecek. Sınav sonuçları, haziran ayı içerisinde e-okul sisteminde açıklanacak.

Soru ve Cevaplar Görüntülü Yayında

Merkezî ortak sınavların soru ve cevapları, öğretmenlerin anlatımıyla görüntülü olarak perşembe günü “www.eba.gov.tr” internet adresinde yayımlanacak.

İlk oturumu çarşamba günü yapılan Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi testlerine ait soru ve cevapları ile perşembe günü gerçekleştirilecek Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sınav soru ve yanıtlarının perşembe öğleden sonra “www.eba.gov.tr” adresinden yayımlanması planlanıyor.

Kaynak: AA, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT