1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tele-kulakta Mossad da var
Tele-kulakta Mossad da var

Tele-kulakta Mossad da var

NSA'nın Merkel'in cep telefonunu dinlemesine kadar uzanan telekulak skandalında İsrailli Mossad'ın parmağı ortaya çıktı.

A+A-

Le Monde'un yayımladığı son belgelere göre, Fransa'da milyonlarca kişiyi dinleyen ve takip eden Amerikan istihbaratı değil, İsrailli ajanlardı.

Son yayımladığı belgelerle gündem olan Le Monde gazetesi, Fransa'da bir ayda 70 milyon görüşme ve yazışmanın takip edilmesi konusundaki delillerin İsrailli ajanları gösterdiğini yazdı. Belgelerin sızdırılmasıyla birlikte Fransa, Washington'ı suçlarken, ülkedeki ABD'li elçiyi de Dışişleri Bakanlığına çağırarak uyarmış, Amerikan yönetimi ise iddiaları yalanlamıştı. Le Monde'a göre, Fransa'nın casusluk konusundaki ilk şüpheleri, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin seçimleri kaybettiği 2012 yılındaki kampanyalar sırasında dinlendiği döneme denk geliyor. Bu olayın ardından Paris'ten Washington'a uçan istihbarat yetkilileri Bernard Barbier ve Patrick Pailloux, Amerikan yönetiminden bir açıklama istediğinde, 'Suçlanması gereken İsrailliler' şeklinde bir ima geldi.

Önceki gün Le Monde'da yer alan haberde, 'İsraillilerin casusluk faaliyetleri'ne gönderme yapılıyor. 2008 tarihli bir NSA belgesinde, 'İsraililer, istihbarat paylaşımı noktasında harika ortaklar' denirken, Mossad'ın, dünya genelinde ABD'ye karşı en saldırgan üçüncü istihbarat kurumu olduğu da vurgulanıyor.

SUİKAST ÖFKESİ

Le Monde'a konuşan İsrail hükümet sözcüsü ise, 'İsrail, Fransa'nın ortağı ve dostu bir ülke ve onun güvenliğine zarar verecek düşmanca bir eylemde bulunmaz' açıklamasını yaptı. İsrail istihbaratının Fransa'daki suçları bu iddialarla sınırlı değil. Fransa, Hamas'a bağlı üst düzey komutanlardan Mahmud el-Mabhuh'un 2010'da Dubai'de öldürülmesi olayında, 'gizli operasyonlar'ı planlamak için Mossad'ın kendi topraklarını kullanmasına tepki göstermişti.

Kasten görmezden gelindi

Le Monde gazetesinin yayımladığı bir belge, telekulak skandalında İsrail'e bağlı istihbarat teşkilatı Mossad ile siber-istihbarat birimi ISNU'nun olduğu yönündeki bilgiyi yalanlamıyor. Belgede ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) siber saldırılarla ilgilenen 'Özel Erişim Operasyonları' (TAO) ofisi kaynak gösteriliyor. Yayımlanan bir notta, 'TAO, Fransa'nın ortak tartışmalarda 'onaylanmamış bir hedef olması' meselesine Mossad ya da ISNU'nun iştirak edip etmediği kasten sorulmuyor' ifadesi kullanılıyor.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT