1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Tel Abyad'taki Sığınmacılar Türkiye'ye Alınmaya Başlandı
Tel Abyad'taki Sığınmacılar Türkiye'ye Alınmaya Başlandı

Tel Abyad'taki Sığınmacılar Türkiye'ye Alınmaya Başlandı

ABD uçaklarının bombalarından ve PYD/PKK çetelerinin baskılarından kaçan sığınmacılar Türkiye'ye alınmaya başlandı.

A+A-

ABD güçlerinin Haseke'ye bağlı Rasulayn bölgesine yönelik hava saldırılarının yanında bazı PYD/PKK'nın baskısından kaçan Suriyelilerden 4 ailenin Türkiye'ye geçmesi üzerine, Tel Abyad'ın kontrolünü elinde bulunduran IŞİD, grubun gümrük kapısından geçişlerini engelledi. Bunun üzerine sınır hattına yönelen Suriyeliler, tel örgüleri aştı ancak hendek olduğu için Türkiye'ye tarafına geçemedi. Bölgeyi kısa sürede kordona alan güvenlik güçlerinin oluşturdukları koridordan Suriyeliler, kontrollü şekilde AFAD tarafından kayıt işlemlerinin yapılacağı gümrük sahasına alınmaya başlandı. Bu arada, geçişler sırasında Türkiyeli bir grup vatandaş kol kola girip koridor oluşturarak sığınmacıların geçişini kolaylaştırdı. 

AFAD ekiplerince burada oluşturulan noktaya alınan sığınmacıların üst araması yapılıyor ve beraberindeki eşyalar x-rayden geçiriliyor. Kayıt işlemleri yapılan Suriyelilerin, daha sonra sağlık kontrolleri ve aşı işlemleri tamamlanıyor. Sığınmacılardan isteyenler Türkiye'deki akrabalarının yanına, kalacak yeri olmayanlar ise AFAD'ın kamplarına yerleştiriliyor.

TSK, geçişler sırasında sığınmacılara yardım ederken, Türk Kızılayı, AFAD ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ekipleri Suriyelilere su, bisküvi ve çorba ikramında bulunuyor. 

telabyad.jpg

telabyad1.jpg

telabyad2.jpg

telabyad3.jpg

telabyad4.jpg

telabyad5.jpg

telabyad6.jpg

telabyad7.jpg

telabyad8.jpg

telabyad9.jpg

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum