1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Teksas'ta Öğrenciler Üniversitelere Silah Sokabilecek
Teksas'ta Öğrenciler Üniversitelere Silah Sokabilecek

Teksas'ta Öğrenciler Üniversitelere Silah Sokabilecek

Teksas’ta 21 yaşından büyük üniversite öğrencilerinin artık kampüslerde yasal olarak silah taşıyabileceği bildirildi.

A+A-

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ABD'nin Teksas eyaletinde 21 yaşından büyük üniversite öğrencilerinin kampüslerde “gizleyerek” silah taşıyabilmelerine izin veren bir yasa yürürlüğe girdi. Yeni yasa uyarınca öğrenciler, sınıflara silahla girebilecek.

Teksas, öğrencilerin üniversite binalarına silahla girebilmelerine izin veren sekizinci ABD eyaleti oldu.

Çok sayıda yükseköğrenim yetkilisi ve öğrenci bu yasayla öğrencilerin eyaletteki üniversitelere gitmek istemeyeceğinden kaygılı.

Ancak yasanın destekçileri yasanın nefsi müdafaa ve anayasal hakların kullanılması için “kritik önemde” olduğunu savunuyor.

Teksaslı Cumhuriyetçi Partililer yasanın bir başka toplu katliamı önleyebileceğini söylüyor.

Saldırganların sık sık direnişle karşılaşmayacaklarını bildikleri için üniversite kampüsleri ve sinemalar gibi silah bulunmayan yerleri hedef aldıklarına dikkat çekiyorlar.

İfade Özgürlüğü Kaygısı

Ancak 14 kişinin öldüğü Teksas Üniversitesi katliamının 50. yıldönümünde yürürlüğe giren yasanın karşıtlarıysa, bu durumun daha çok şiddet olayına yol açabileceğini söylüyor.

Bazı akademisyenler de silahlı öğrenciler tehditkâr bir atmosfer oluşturabileceğinden yasanın ifade özgürlüğüne zarar verebileceği kanısında.

1966'de eski deniz piyadesi Charles Whitman'ın düzenlediği katliamda Austin kentindeki Teksas Üniversitesi'nin ana kulesinden ateş açılmış ve 40'tan fazla kişi vurulmuştu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT