1. HABERLER

  2. HABER

  3. Teknik-İş: O Kamyonu Meydana Biz Getirdik
Teknik-İş: O Kamyonu Meydana Biz Getirdik

Teknik-İş: O Kamyonu Meydana Biz Getirdik

Kanlı 1 Mayıs’ta Kazancı Yokuşu’nu tıkayan ve bugüne kadar “derin devletin oraya yerleştirdiği” iddia edilen kamyonu alana getiren Teknik-İş Sendikası’nın Genel Sekreteri Faik Güleçyüz, “Yetmiş yaşındayım, boynumun borcudur gerçekleri anlatmak” diyerek Ta

A+A-

Kanlı 1 Mayıs’ta Kazancı Yokuşu’nu tıkayan ve bugüne kadar “derin devletin oraya yerleştirdiği” iddia edilen kamyonu alana getiren Teknik-İş Sendikası’nın Genel Sekreteri Faik Güleçyüz, “Yetmiş yaşındayım, boynumun borcudur gerçekleri anlatmak” diyerek Taraf ’a şunları söyledi:

1 Mayıs 1977’de DİSK’e bağlı Teknik-İş Sendikası’nın genel sekreteriydim. Pamuk Eczanesi’nin oradaki bir kamyon meselesi var. O kamyon bizim sendikanın kamyonuydu. Onu biz tuttuk. Bizzat ben tutulmasına vesile olmuş kişiyim. Bizim sendikanın genel merkezi Ankara’da idi. Mitingin organize edilmesi işlerini İstanbul şubemize bırakmıştık. Yapmak istediğimiz bir kamyon tutup; Nazım Hikmet’in ve İbrahim Güzelce’nin büyük posterlerini kamyona takıp, arka tarafına da daktiloları, teksir makinelerini koyup güzergâh boyunca 1 Mayıs bildirisini atalım halka... Böyle bir kurgu yapmıştık sendika olarak. Kamyon önde, Nazım Hikmet, Güzelce posterleri önde... Bildirileri dağıtıyoruz, öyle girdik meydana, şoför arkadaş da oraya park etmiş. Hiçkimse arkasında bunun komplo aramasın. Kader tecelli etti.”

Taraf 

HABERE YORUM KAT