1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tekne Faciasıyla İlgili 2 Kişi Gözaltında
Tekne Faciasıyla İlgili 2 Kişi Gözaltında

Tekne Faciasıyla İlgili 2 Kişi Gözaltında

İstanbul Boğazı'nda 24 kaçak göçmenin hayatını kaybetmesine, 13’ünün kaybolmasına yol açan tekne faciasıyla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

A+A-

Rumeli Feneri açıklarında içinde kaçaklar bulunduğu sırada batan tekneyle ilgisi olan kişi ya da kişilerin yakalanması için başlatılan çalışmalar kapsamında, polis ekipleri 2 şüpheliyi gözaltına aldı. 

Jandarmaya teslim edilen şüphelilerin Zekeriyaköy Jandarma Karakolu'ndaki işlemleri sürüyor. 

24 kaçak göçmen öldü

Pazartesi günü İstanbul Sarıyer'de Rumeli Feneri açıklarında kaçakları taşıyan bir tekne battı. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, 24 kişinin cesedine ulaşıldı. 6 kişi sağ olarak kurtarıldı. 13 kişi ise halen kayıp.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü verilerine göre, teknede 12'si çocuk, 7'si kadın toplam 42 kaçak ve bir kaptan bulunuyordu. Dalgıçlar büyük oranda batan teknenin içinde diğer kayıpları bulmaya çalışıyor.

Teknede tamamının Afgan uyruklu olduğu tahmin edilen kaçak göçmenler vardı. İstanbul Bakırköy'den yola çıkan Torun isimli tekne Romanya'ya gidiyordu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, teknedekilerden 9'unun pasaportunun tespit edildiğini ve bu 9 kişinin Afgan uyruklu olduğunu, diğer göçmenlerin de Afganistan'dan geldiklerini tahmin ettiğini söyledi.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT