1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. “Tek Tip” Giyecek Hükümlü ve Tutuklu Sayısı Belli Oldu!
“Tek Tip” Giyecek Hükümlü ve Tutuklu Sayısı Belli Oldu!

“Tek Tip” Giyecek Hükümlü ve Tutuklu Sayısı Belli Oldu!

Olağanüstü Hal (OHAL) çerçevesinde çıkartılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) yer alan tek tip kıyafet uygulamasının toplamda 58 bin 500 hükümlü ve tutukluyu kapsayacağı belirtildi.

27 Aralık 2017 Çarşamba 10:34A+A-

Olağanüstü Hal (OHAL) çerçevesinde çıkartılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de yer alan tek tip kıyafet uygulamasının kaç hükümlü ve tutukluyu kapsadığı belli oldu.

AA’da yer alan habere göre, yeni düzenleme, darbeye teşebbüs etmek ile FETÖ, PKK, DHKP-C, IŞİD gibi örgütlerin üyesi ve yöneticisi olmak suçlarından yargılanan toplam 58 bin 500 hükümlü ve tutukluyu kapsıyor.

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK), darbeye teşebbüs etmekle ilgili suçları düzenleyen “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” başlıklı beşinci bölümünde yer alan 309, 311, 312. maddelerindeki suçlar ile 310. maddedeki “Cumhurbaşkanı’na suikast” suçu nedeniyle hükümlü ve tutuklu olanlar badem kurusu renginde tulum giyecek.

Bu kapsamda, 15 Temmuz 2016’da darbeye teşebbüs ettikleri gerekçesiyle tutuklu ve hükümlü bulunan 6 bin 800 kişi badem kurusu renginde tulum giyerek duruşmalara katılacak.

Aralarında “örgütlere mali destek sağlamak” ile “silahlı terör örgütü kurmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “örgütlere silah sağlamak” gibi suçlardan hükümlü ve tutuklu bulunan 51 bin 700 kişi de gri renkte tulum giyerek hâkim karşına çıkacak.

Bu çerçevede, FETÖ’ye üye olmak suçundan yargılananlar gri tulum giyecek. Gri tulumla duruşmaya katılmak zorunda olanlar arasında PKK, DHKP-C, IŞİD gibi örgütlere üye olmakla suçlanan hükümlü ve tutuklular da yer alacak.

Yönetmelik Çıkartılacak

Öte yandan, söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girmesi için gerekli olan ve KHK’nın yayımlandığı tarihten itibaren bir ay içerisinde çıkartılması gereken yönetmelikle ilgili Adalet Bakanlığı çalışma başlattı.

Kadın tutuklu ve hükümlülerin duruşmalara katılırken giyecekleri badem kurusu ve gri renkli kıyafetlerin şeklinin nasıl olacağını da düzenleyecek yönetmelik, bakanlığın çalışmasının ardından yürürlüğe konulacak.

Tek tip kıyafet uygulaması yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından uygulanabilecek.

KHK’daki hükme göre, hamile kadınlar ve çocuklar söz konusu uygulamanın dışında tutulacak. Söz konusu hükümlü ve tutuklular sadece duruşmalara katılmak üzere cezaevlerinden çıkartıldıklarında bu kıyafetleri giymek zorunda olacak.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum