1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tek Kurşunla Çobanı İnfaz Ettiler
Tek Kurşunla Çobanı İnfaz Ettiler

Tek Kurşunla Çobanı İnfaz Ettiler

Van'ın İran sınırındaki Çaldıran İlçesi’nde çobanlık yapan Ercan Uca askerlerin üzerine atış açması sonucu tek kurşunla hayatını kaybetti.

01 Ağustos 2011 Pazartesi 14:03A+A-

Türkiye-İran sınırı yine bir ölüme sahne oldu. Van’ın Çaldıran İlçesi’ne bağlı Soğuksu Köyü’nde askerlerin ateş açması sonucu bir kişi ölürken iki kişi de yaralandı. Yetkililer ateş açılan kişilerin dur ihtarına uymadığını öne sürdü. Tek kurşunla yaşamını yitiren Ercan Uca’nın babası Zeki Uca ise “Oğlum çobandı. Yanında ne silah ne de kaçak mazot vardı. Gözgöre göre öldürdüler aslan gibi yavrumu” diyerek askerler hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

Türkiye-İran sınırı önceki gece silah sesleriyle yankılandı. Van’ın Çaldıran İlçesi’ne bağlı Soğuksu Köyü Uzunyol Mezrası’nda askerler üç kişilik küçük bir gruba ateş açtı. Açılan ateş sonucu dört çocuk babası Ercan Uca (29) hayatını kaybederken, Nejdet Çiftçi ile İbrahim Ecevet (24) ağır yaralandı. Çaldıran Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılar ilk müdahalenin ardından ambulans helikopterle Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne sevkedildi.

Kaçakçı değil çobandılar

Olayın duyulması üzerine öldürülen Ercan Uca’nın yakınları cenazenin kaldırıldığı Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne akın etti. Morg önünde bekleyen Uca’nın ailesi ağıtlar yakarken ayakta durmakta zorlanan baba Zeki Uca askerleri suçladı. Uca’nın otopsisine katılan avukat Cemal Demir Ercan Uca’nın sırtından girerek bağırsakların olduğu kısımdan çıkan tek kurşunla öldüğünü belirtti. Konuya ilişkin resmi ağızlardan ise hiçbir açıklama yapılmadı. Çaldıran Kaymakam Vekili Metin Esen olayla ilgili savcılığın başlattığı soruşturmanın sürdüğünü açıklamakla yetindi. (Adem Tayan / Taraf)

HABERE YORUM KAT