1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Tek Aday Tek Liste İle Kongreye Gidiyoruz'
'Tek Aday Tek Liste İle Kongreye Gidiyoruz'

'Tek Aday Tek Liste İle Kongreye Gidiyoruz'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi'ne ilişkin, tek liste ve tek adayla kongreye gidileceğini ifade etti.

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, AK Parti'nin 5. Olağan Büyük Kongresi'nin yapılacağı Arena Spor Salonu'nda, kongre hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Sözlerine son günlerde terör olaylarında hayatını kaybeden vatandaşları ve şehitleri minnetle anarak başlayan Atalay, "Ailelerin acılarını paylaşıyoruz. Terörü lanetliyoruz. Rabbim ailelerine sabır versin" dileğinde bulundu. 

Türkiye'nin zorlu bir dönemden geçtiği bir süreçte AK Parti'nin kongresini zamanında yapacaklarını belirten Atalay, "Her şeyin en iyisi zamanında yapılanıdır. Biz de kongremizde bir erteleme yapmadık, bu olağan kongremizin zamanıydı ve kongremizi bu seçime doğru giderken bu süreç içerisinde yapacağız" ifadesini kullandı.

40 bin kişinin katılması planlanıyor

Basın mensuplarının çalışacakları alanların titizlikle hazırlandığını, tüm ihtiyaçların düşünüldüğünü anlatan Atalay, delegelerin oturma düzeninin de kademeli olarak kürsüyü rahat görebilecekleri şekilde dizayn edildiğini kaydetti. 

Kongreye yaklaşık 40 bin kişinin katılmasını planladıklarını söyleyen Atalay, "Bunun yaklaşık 12 bini bu salon içinde olacak, geri kalanı salon dışında olacak. Ülkemizin her köşesinden 81 ilden bin 71 otobüs kalkacak ve inşallah yarın burada Ankara'da olacak" dedi. 

Beşir Atalay, 345'i tabi, bin 100'ü seçilmiş toplam bin 445 delegenin kongreye katılacağını bildirdi. Delege olmayan 433 eski milletvekili, 16 bakan yardımcısı, 30 başkan yardımcısı, 25 MKYK yedek üyesi, 63 kurucu il başkanı ve 687 eski il ve ilçe başkanının kongreye katılacağını belirten Atalay, "Bütün kadroların buluştuğu bir kongre olacak" ifadesini kullandı. 

Siyasi partilere davetiye gönderildi

CHP, MHP, HDP, DSP, ANAP, DP, Saadet Partisi, BBP, DYP, Hüda Par, Çoğulcu Demokrat Partisi'nin davet edildiğini söyleyen Atalay, engelli vatandaşlar için özel tedbirlerin alındığına dikkati çekti. Atalay, görme engelli vatandaşlar için özel davetiye ve yaka kartları hazırlandığını kaydetti. 

800 basın mensubu takip edecek

Atalay, AK Parti'nin 5. Olağan Büyük Kongresi'ni 50 ulusal, 20 uluslararası basın kuruluşunun temsilcileri ile genel yayın yönetmenleri, temsilciler, köşe yazarları, muhabirler ve teknik personel olmak üzere 800'e yakın basın mensubunun takip edeceğini ifade etti. Yayınların rahat olması için kabinler oluşturulduğunu belirten Atalay, basının rahat ve güvenliği için her ayrıntıyı düşündüklerini vurguladı.  

Delegelere tablet dağıtılacak

Bütün delegelere birer tablet dağıtılacağını beliren Atalay, 2002'den başlayarak tüm seçim beyannameleri dokümanların bu tabletlerin içinde olacağını söyledi. Sessiz Devrim kitabını yenilediklerini ifade eden Atalay, 2002'den başlayarak 2014 sonuna kadar demokratik reformlar olarak hangi adımların atıldığına bu kitapta yer verdiklerini belirtti. "AK Parti'nin tarihini bir demokrasi mücadelesi tarihi olarak hep nitelendiririm" diyen Atalay, "Bunu bugünkü kuşaklara anlatmak gerekiyor. Bir eski Türkiye vardı 2002 öncesi... Yasakların, korkuların, tabuların olduğu. Biz onları yok etmek için bugüne kadar uğraştık. Hangi anayasa değişiklikleri, hangi yasalar, hangi uygulamalar bunların bir hikayesidir bu. Delegelerin çantasına da bunu koymuş oluyoruz" ifadelerini kullandı. 

AK Parti kadrolarının yola "Erdemliler hareketi" olarak çıktığına işaret eden Atalay, "O erdemliler hareketinin öncülerinin hepsini buradan minnetle selamlıyorum. Onlara teşekkür ediyoruz. Onları bu vesileyle kongrede anmış olacağız. AK Parti bir kadro hareketidir, bir ekip hareketidir ve o ekibe biz erdemliler demiştik. O vesileyle bunu gençlerimize tekrar anlatmış olacağız" diye konuştu. 

Türkiye Bülteni dergisinin AK Parti'nin tek resmi yayın organı olduğuna işaret eden Atalay, "Bu dergi partimizin bir envanteridir. Ne olup bittiğini, partimizin de hikayesini oradan alabilirsiniz. Onu bir kongre özel sayısı olarak hazırladık. Yine hem partimizin öyküsünü hem de önemli birçok konuyu ve sadece delegelere değil, katılacak bütün konuklara yetecek kadar kırk bin, elli bin baskısı yapıldı" değerlendirmesinde bulundu.

Yabancı konuklar için İngilizce broşür

Derginin içine İngilizce bir ek koyacaklarını dile getiren Atalay, "Buraya katılan yabancı konuklara AK Parti'yi anlatıyor. Kuruluşu, bugüne kadarki öyküsü ve genel olarak 14 yılda AK Parti'nin yaptıklarını" dedi.

Kongrede partilerinin gençlik ve kadın kollarının çok aktif rol aldıklarını dile getiren Atalay, Türkiye'nin her ilinden on bin gençlik kolları üyesinin 225 otobüsle yarın Ankara'ya geleceğini bildirdi. 16 bin kadın kolları üyesinin de Türkiye'nin her köşesinden kongreye katılacağını anlattı. 

Kongre gündeminde, genel başkan, Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK), disiplin ve hakem kurulu üyeliklerine seçim yapılacağını belirten Atalay, tüzük değişikliği bulunduğunu dile getirdi. 

Kongre ile seçim startının da verileceğini vurgulayan Atalay, şöyle devam etti:

"Genel başkanımız açılış konuşmasında seçimin de ilk startını vermiş olacak. Yani seçime doğru giden bir kongre. Biliyorsunuz bu kongreden sonra ayın 18'inde aday listeleri Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edilecek. Bizim bu kongremiz aynı zamanda bir seçim startı. İnşallah buradaki coşkuyla buradaki yoğunlaşan bilinçle bütün teşkilatlarımız, delegelerimiz Türkiye'nin her köşesine yayılacaklar. Ondan sonra da 1 Kasım seçiminin çalışması başlayacak. İnşallah kongremiz ülkemiz, partimiz için hayırlı olsun."

11. Cumhurbaşkanı Gül katılmayacak

Atalay, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

HDP'li yetkililerin AK Parti'den kendilerine kongre davetiyesi gelmediğine ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Atalay, "Bu süreçlerde gecikmeler olabilir. Ben buraya gelmeden davetiyelerin bütün partilere gönderildiğini teyit ettim. Kendileriyle de görüşüldü, belki bazılarında gecikme olabilir ama biz HDP de dahil 11 partiye davetiye gönderdik. Katılıp katılmamak onların kendi takdirleri" değerlendirmesinde bulundu. 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kongreye katılıp katılmayacağına ilişkin soruya Atalay, "Sayın 11. Cumhurbaşkanımız, partimizin erdemliler hareketinin en önemli öncülerinden birisi olan Abdullah Gül Beye bizzat Başbakanımız, Genel Başkanımız telefonla sözlü olarak davetini iletti ama kendisi katılamayacaklar onu da iletmiş oldular. Tabi mesajla ilgili bir şey söylemem mümkün değil" yanıtını verdi.

"Tek aday, tek liste ile kongreye gidiyoruz"

Atalay, tek liste ve tek adayla kongreye gidileceğini ifade etti.

Tüzük değişikliğinin yalnızca üç dönem kuralı ile ilgili olup olmadığına ilişkin soruya Atalay, "Bir tüzük komisyonu kuruldu, arkadaşlarımız çalışıyorlar. Bildiğim kadarıyla Genel Başkanımız Başbakanımızın tüzük komisyonundaki arkadaşlarla toplantısı var. Üç dönem meselesi dışında birkaç konu daha olacak ama onu yarın görmek lazım çünkü ben komisyonun çalışmasının nihai durumunu henüz bilmiyorum. Şunu söyleyebilirim, belki yeni birimlerin ihdası söz konusu olacak. Yarın sürprizimiz olacak" karşılığını verdi. 

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın liste hazırlığı iddiası ile ilgili olarak da Atalay, "Benim burada kongre ile ilgili söyleyeceğim, biz büyük bir hazırlık içinde gidiyoruz, ben dedikodularla spekülasyonlarla tabi cevap veremem. Yarın birlik ve bütünlük içinde tek genel başkan adayımız ve tek MKYK listesiyle bir kongre yapacağız" dedi. 

HABERE YORUM KAT