"Tedbir Alınır Ama Kapı Kapanmaz"

19.02.2013 00:51
Tedbir Alınır Ama Kapı Kapanmaz
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cilvegözü sınır kapısıyla ilgili konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Konya'da AK Parti İl Teşkilatı'nı ziyaret etti.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Cilvegözü sınır kapısındaki patlamadan sonra Suriye’ye vize uygulanır mı sorusuna şöyle cevap verdi:

"Vize uygulaması söz konusu değil. Türkiye ile Suriye arasında vizeler yok. İnsani durumlar da söz konusu olduğunda zaten bütün bu insani durum gereği ülkemize gelmek zorunda olan Suriyeli kardeşlerimize kapımızın her zaman açık olduğunu söyleye geldik. Ancak tedbir konusu ise en geniş kapsamıyla ele alınıyor. Kurumlarımız tarafından kapılarda daha sık kontrol yapılması, kapıların hemen önünde bazı kontrol noktaların oluşturulması konusunda da gerekli çalışmalar yapılıyor. Tedbir alınır ama kapı kapanmaz."

Davutoğlu bir gazetecinin, ''Suriyeli muhalif liderin, muhtemelen Suriye yönetimini kastederek, 'Müzakerelere hazır oldukları' yönündeki açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki sorusunu da cevapladı.

Davutoğlu, "Er Hatib’in çok açık bir şekilde “Eli kana bulaşmamış olan Suriye yönetimindekilerle görüşebiliriz" ifadesini kullanmıştır. "Yoksa Suriye muhalefetinin herhangi bir şekilde, bizim bildiğimiz kadarıyla ve yapılan açıklamalardan çok açık bir şekilde ortaya çıktığı kadarıyla, açık bir şekilde Suriye halkının, kanın eline bulaştığı kişilerle böyle bir diyalog içinde olduklarına veya olmaya hazır olduklarına dair bir beyanları yok. Ama bu konuda herhangi bir suça bulaşmamış olanlarla ise her zaman diyalog kapısının açık olduğunu da ifade ettiler" diye konuştu. (TRT Haber)

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim