1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tecavüz ve Cinsel İstismara Ağır Ceza Kabul Edildi
Tecavüz ve Cinsel İstismara Ağır Ceza Kabul Edildi

Tecavüz ve Cinsel İstismara Ağır Ceza Kabul Edildi

Tecavüz ve cinsel istismara ağır cezalar getiren kanun teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

04 Nisan 2011 Pazartesi 20:29A+A-

AK Parti İstanbul Milletvekili Alev Dedegil ve Ankara Milletvekili Aşkın Asan ile bazı milletvekillerinin imzasını taşıyan teklife göre, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı veya reşit olmayanla cinsel ilişki suçundan mahkum olanlar, testosteron etkisini önemli ölçüde azaltıcı tedaviye tabi tutulabilecek.

Bu kişiler, mağdurun oturduğu ve çalıştığı bölgenin dışında ikamet etmekle yükümlü kılınabilecek. Suçun birden fazla işlenmesi halinde, bu kişilerin söz konusu tedavi ve yükümlülüğe tabi tutulması zorunlu olacak. Cinsel suçlara verilen hapis cezaları artırılıyor.

''Tecavüz ve cinsel istismara ağır cezalar'' öngören teklifin sahiplerinden AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan, cezaevinden kendisine, ''Ben de pedofilim, çok utanıyorum ama kendime engel olamıyorum. Bu metodu ilk kez bende deneyin'' yazan mektup geldiğini söyledi.

TBMM Adalet Komisyonunda kabul edilen teklifin görüşmeleri 7,5 saat sürdü ve zaman zaman tartışmalı geçti.

Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Erdoğan, teklifin ''kimyasal kastrasyon'' olarak adlandırılan, suç işleyen kişinin testosteron seviyesinin düşürülmesine ilişkin maddesi üzerinde konuştu.

Kişinin ilk kez cinsel saldırı ya da istismar suçunu işlemesi durumunda testosteron seviyesinin düşürülmesinin hakimin takdirine bağlı olduğunu belirten Erdoğan, ''Suçlu, aynı suçu ikinci kez işlerse bu uygulama zorunlu olacak'' dedi.

Kişinin zorla bir tedaviye tabi tutulmayacağını bildiren Erdoğan, öncelikle ''gönüllülük'' esasının gözetileceğini söyledi. Yüksel Erdoğan, bunun bazı ülkelerde uygulandığını ifade ederek, ''Ancak Almanya'da böyle bir yöntem yok, orada cerrahi kastrasyon var. Yani kişinin testislerini kesip atıyorlar'' dedi.

-''HAPİS, PEDOFİL KİŞİLER İÇİN CEZA DEĞİL''-

AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan, bu hükümle birlikte tartışılan konunun, ''pedofil kişilikler'' olduğunu söyledi.

Pedofil kişiliklerin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Asan, şöyle konuştu:

''Kayseri'deki olayda suçu işleyen kişi bir pedofil. Bunu nereden anlıyoruz; kişinin, Facebook'unda çocuklara yazdığı, 'uy kız yerim seni' mesajlarından anlayabiliriz. Bu suçu işleyenlerin yüzde 50'si ikinci yılda, yüzde 80'ini de üçüncü yılda bu suçu tekrar işliyor. Bu yüzden hapis, pedofil kişiler için önleyici bir hüküm, ceza değil. Bu yüzden bu kişilere kimyasal bir tedavi uygulanması gerekiyor.''

Asan, bu kişilere uygulanacak ilacı, kadınların doğum kontrol yöntemi olarak zaten kullandığını, bu metodun bazı ülkelerde uygulandığını belirterek, ''Birçok ülkede pedofil kişilerin kaldıkları yerler bellidir. Mahallede, 'burada pedofil vardır' diye yazılıdır'' dedi.

AK Parti'li Asan, cezaevinden kendisine, ''Ben de pedofilim, çok utanıyorum ama kendime engel olamıyorum. Lütfen beni bundan kurtarın, bu metodu ilk kez bende deneyin'' şeklinde mektuplar geldiğini bildirdi.

-''MEMESİ ŞİŞECEK' DİYE Mİ DÜŞÜNECEĞİZ?''-

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın, ''Bu tedavi uygulanacak kişilerin hormonlarının bozulacağı, ileride memesinin büyüyeceği ve bu nedenle de uygulamanın insan haklarına aykırı olduğu'' yönündeki sözlerini eleştirdi. Aydın, ''Biz tecavüze uğrayan küçük çocukları düşünmeyeceğiz de 'bu kişinin üçüncü senesinde memesi şişecek' diye mi düşüneceğiz? Yedi bin civarında bu suçun olduğu söyleniyor. On yaşında tecavüze uğrayan bir çocuğun yıllar sonra 45 yaşında intihar ettiğini tartışmıyoruz da burada neyi tartışıyoruz. O çocukların ileride nasıl bir ruh halinde olacağını düşünmeliyiz, tartışmalıyız'' diye konuştu.

CHP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, cinsel saldırı ya da istismar suçunu işleyen kişilere verilecek cezanın uluslararası hukuka uygun olması gerektiğini vurguladı.

''Biz bu suçları işleyenleri koruyor değiliz, ancak bu cezanın nasıl uluslararası hukuka uygun olması gerektiğini tartışmalıyız'' diyen İçli, teklifin bu şekilde kabul edilmesi durumunda Türkiye'nin yarın uluslararası hukuk arenasında zor durumda kalabileceğini savundu. İçli, ''Avrupa konseyinin ilgili kararlarına aykırı bir işlem yapmayalım. Bu cezayı kaldırarak, onun yerine tecrit gibi cezalar getirebiliriz'' dedi.

-''BU YÖNTEMİN ÇÖZÜM OLMAYACAĞINI BİLE BİLE...''-

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ise kimyasal kastrasyon uygulamasının tehlikesine dikkati çekerek, ''Onun kararını kim verecek? Yargıç neye göre verecek? Tüm bu soruların cevaplarının verilmesi gerekiyor'' diye konuştu.

Bütün iyi niyetli girişimlere karşın teklifin bu maddesinin sorunu çözmeyeceğini, çocuklara yönelik cinsel saldırı ve istismar suçunu engellemeyeceğini savunan Ersin, ''Bu yaptırım, insan haklarına aykırıdır. Hiç kimsenin vücut bütünlüğüne isteği dışında müdahale edilemez, ancak bu konuda kamuoyunda büyük bir beklenti oluştu. Bu yöntemin çözüm olmayacağını bile bile bu suçlara karşı idamı bile tartışan kamuoyu beklentisi dolayısıyla bu düzenlemeye karşı çıkmayacağım'' dedi.

AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar da ''Biz burada neyi konuşuyoruz, ama bazı arkadaşlar bu ilacın maliyetini konuşuyor'' diyerek CHP'li Arıtman'a tepki gösterdi. Ünüvar, tecavüze uğrayan çocuğun ruhsal ve bedensel durumunun konuşulması gerektiğini belirterek, ''Buradaki amacımız, bireyleri cinsel saldırılardan korumaktır'' ifadelerini kullandı.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak da teklife ilişkin eleştirilerini dile getirerek, ''Bu düzenleme, Anayasanın eşitlik prensibi açısından sorunlu olur. Testosteron seviyesini düşürmeye yönelik fıkra yeniden düzenlenmeli'' diye konuştu.

Müzakerelerin ardından teklif, önergeler doğrultusunda yapılan değişikliklerle kabul edildi.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT

3 Yorum