1. HABERLER

  2. HABER

  3. TDK’ya CHP’lilerden ‘Çapulcu’ Baskını
TDK’ya CHP’lilerden ‘Çapulcu’ Baskını

TDK’ya CHP’lilerden ‘Çapulcu’ Baskını

CHP’liler, gece 03.00’da TDK’ya baskın düzenlemiş.

A+A-

Başbakan Erdoğan’ın ‘çapulcu’ ve ‘darbe’ ile ilgili açıklamaları sonrası Türk Dil Kurumu’nun bu kelimelere verdiği karşılıkları beğenmeyen CHP’liler, gece 03.00’da TDK’ya baskın düzenlemiş.

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, “çapulcu” ve “darbe” kelimelerinin anlamının, “ülke gündeminin etkisinde kalınarak ani kararlarla değiştirildiği” yönündeki iddiaların ardından 5 milletvekilinin “baskın yaparak” görüşmek istediğini bildirdi. Kaçalin, yaptığı açıklamada, TDK’nın “çapulcu” ve “darbe” kelimeleri dolayısıyla arandığını, rahatsız edildiğini ve hadiselerin içine çekilmeye çalışıldığını söyledi.

Haksız tepkilere serinkanlılıkla cevap vermeye çalıştıklarını belirten Kaçalin, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir şey söyledi ve onun peşinden TDK hemen bir şeylere müdahale etti” denilerek kurumun itham edildiğine işaret etti.

Böyle bir durumun asla söz konusu olmadığını ifade eden Kaçalin, “Bizim internete verdiğimiz bilgiler 2011’de basılan son baskı sözlüğümüzün bilgileridir. Halkımızın elinde bulunan 2009’da ve 2005’de basılan sözlüğümüz ise 2003’te hazırlanan bilgilerin matbaaya gitmiş halidir. Hepimiz doğal olarak bir kitabın bütün baskılarını elimizde tutamayız. Bir tanesi olunca ihtiyacımızı karşılıyor deriz. Tabii olarak sözlüğe bakınca başka gördüler, internete bakınca başka gördüler” diye konuştu.

Küfredenler de sosyal medya, mail ve mektuplar üzerinden kendilerine küfredildiğini belirten Kaçalin, şunları kaydetti:

“Kurumumuzu bastılar da. Biz geleceğiz deyip randevu istiyorlar ve ondan sonra hemen arkasından geliyorlar. 02.00’de telefon açıyor, 03.00’te geliyorlar. Benim zaten o gün randevum var müsait değilim deyince ‘biz o atlatmaları çok duyduk, müsait de almıyor bizi’ böyle itham gördük. Kim geliyor adınızı kaydedin, ne iş için geliyorsunuz deyince ‘biz parlamenteriz, 5 parlamenter geliyoruz, iş çok mühim bugün gelmeliyiz’. Suriye sınırından Türkiye’ye uçak girdi de Genelkurmay’ın kapısını mı çalıyorsunuz? Bu kadar mı mühim yani. O gün sorulan iş 4 saat sonra da 1 gün sonra da sorulabilir. Bu baskın değil de nedir?”

Misafirine karşı nezaketsizlik yapmak istemediği için görüşmenin gerçekleşmediğini aktaran Kaçalin, bir aydır “öyle değille” uğraştıklarını ancak kimsenin bunu dinlemediğini dile getirdi.

Kaçalin, “Kendileri bir hayal dünyası içinde. Hedef tahtasına koymuşlar yaylım ateşi yapıyorlar. Biz bunun muhatabı değiliz ki. Onların amacı soru sormak değil, gündemde olmak mesele buydu. Ama ilk defa ilimde bu kadar seviyesizliği müşahede ettim bundan üzüntü duydum” ifadesini kullandı.

TDK’yı gece yarısı basan parlamenterlerin ise Nur Serter başkanlığındaki 5 kişilik CHP heyeti olduğu öğrenildi.

“CHP ZİYARET İÇİN KİMSEDEN İZİN ALMAZ”

Kaçalın’ın açıklamalarına tepki gösteren Nur Serter ise, “CHP milletvekillerini Türk Dil Kurumu’na baskın yapmakla suçlamak Türk Dil Kurumu Başkanının hakkı ve haddi değildir. Çünkü Türk Dil Kurumu, Başkanın özel mülkü olmadığı gibi Büyük Atatürk’ün milletine yüce bir emaneti olup, CHP milletvekillerinin Türk Dil Kurumu’nu ziyaret için kimseden izin isteme zorunluluğu bulunmamaktadır” dedi.

Serter, TDK Başkanı Kaçalin’in siyaseti Türk Dil Kurumu’na egemen kıldığını öne sürerek, bunun hesabını vereceğini öne sürdü.

Yeni Akit

 

HABERE YORUM KAT