1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Tayyip Yapmıştır Tayyip!
Tayyip Yapmıştır Tayyip!

Tayyip Yapmıştır Tayyip!

Okmeydanında Burak Can Karamanoğlu’nun öldürülmesi eylemini DHKP-C üstlendi ama Zaman tatmin olmuş görünmüyor.

A+A-

Bugünkü (14 Mart) Zaman’da Derviş Genç imzalı “Okmeydanı’nda provokasyon izi” başlıklı bir ‘haber’ yayınlandı. Aşağıda tam metnini alıntıladığımız bu haberin şu satırlarını birlikte okuyalım:

…Daha önce Giresun Alucra Vakfı’nda görev yapan bir vatandaş, “Bu olay kesinlikle provokasyon. Olayın Berkin Elvan’ın cenazesine katılan kitleye yıkılması çok hakkaniyetli değil. Her iki kesim de sağduyulu olmalı.” diyor. İsmini vermek istemeyen bir esnafın anlattıkları ise olaya farklı bir boyut kazandırıyor: “O gün dükkanların kapatılması yönünde uyarı yapıldı. Ben kapatmadım. Hayatını kaybeden Burak Can, söylenildiği gibi üç kişi ile değil 20-30 kişi ile birlikte marjinal grupların olduğu yöne doğru yürümeye başladı. İçlerinde benim oğlum da vardı. Oğlumu alıp eve gittim. Burak Can’ın galeyana geldiğini düşünüyorum.

AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen sporseverlerin oluşturduğu ‘Kasımpaşa 1453’ taraftar grubunun isminin olaylarda geçmesi de bir başka ayrıntı. O saatlerde Facebook’tan bu grup adına mahalledeki gençleri kışkırtıcı paylaşımlar yapıldığı ileri sürülüyor…

Yani neymiş! Olayın Gezici tayfasıyla alakası yokmuş! Dükkanların kapatılması yönünde uyarı yapılmış ama gazeteye konuşan bir esnaf kapatmamış! Yani buradan ne anlıyoruz: Dükkanların kapatılması için baskı değil, uyarı yapılmışmış! Ve mezkur esnaf da kapatmadığına göre demek ki, zorlama falan söz konusu değilmiş! Burak Can babasının iddia ettiği gibi iki kişi ile değil, 20-30 kişi ile birlikte sol grupların üzerine gitmiş! Galeyana gelmiş!  Yani deyim yerindeyse kaşınmış ya da eceline susamış da denilebilir buna! Ayrıca da AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen bir grup sosyal medyada kışkırtıcılık yapmış!

Ortada üstleneni belli apaçık bir cinayet var. Buna rağmen illa da olayın altında başka şeyler bulacağım ve AK Parti’yi bir şekilde olaydan sorumlu tutacağız diye bu gazete adeta yırtınıyor. Başka haberlerine ve yorumlarına da yansıdığı şekliyle Tayyip Erdoğan’ı kışkırtıcılıkla suçluyorlar. Utanmasalar açık açık bu cinayeti de Tayyip Erdoğan organize etti diyecekler!

Zaman Gazetesindeki Haberin Metni:

Okmeydanı’nda provokasyon izi

DERVİŞ GENÇ

14 Mart 2014, Cuma

Okmeydanı’nda iki günde iki ailenin ocağına ateş düştü. 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın ardından 22 yaşındaki Burak Can Karamanoğlu hayatını kaybetti.

Okmeydanı Fetihtepe Mahallesi’nde hüzün ve gerilim hakim. Mahallenin büyük bir bölümünde Giresunlular ile Sivas ve Tuncelili vatandaşlar yaşıyor. Mahalle sakinleri, normalde iki kesimin de yıllardır iç içe kardeşçe yaşadığını belirtiyor. Ancak önceki akşam mahalledeki elektrik kesintilerinden sonra adeta sokaklar hareketlendiriliyor. Daha önce Giresun Alucra Vakfı’nda görev yapan bir vatandaş, “Bu olay kesinlikle provokasyon. Olayın Berkin Elvan’ın cenazesine katılan kitleye yıkılması çok hakkaniyetli değil. Her iki kesim de sağduyulu olmalı.” diyor. İsmini vermek istemeyen bir esnafın anlattıkları ise olaya farklı bir boyut kazandırıyor: “O gün dükkanların kapatılması yönünde uyarı yapıldı. Ben kapatmadım. Hayatını kaybeden Burak Can, söylenildiği gibi üç kişi ile değil 20-30 kişi ile birlikte marjinal grupların olduğu yöne doğru yürümeye başladı. İçlerinde benim oğlum da vardı. Oğlumu alıp eve gittim. Burak Can’ın galeyana geldiğini düşünüyorum.”

AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen sporseverlerin oluşturduğu ‘Kasımpaşa 1453’ taraftar grubunun isminin olaylarda geçmesi de bir başka ayrıntı. O saatlerde Facebook’tan bu grup adına mahalledeki gençleri kışkırtıcı paylaşımlar yapıldığı ileri sürülüyor. “Herkes sayfasında paylaşsın. Acil çeşme durağına destek lazım. Eylemciler molotof, havai fişek, taşlarla saldırmaktadır. Acil destek lazım!!!” çağrısı yapılıyor. Yine aynı gruptan Sefer Erdoğan isimli kullanıcı, “Kasımpaşa uyuma acil dört yola. 500 kişi geliyoruz abi bekleyin. EMANETLERLE GELEM Mİ ABİ” şeklinde çağrı yaptığı görülüyor. Grubun çağrılarına karşı bazı kullanıcılar ise galeyana gelinmemesi konusunda gençleri uyarıyor. Elektriklerin kesik olduğu saatlerde karanlıktan bir kör kurşun Burak Can’ı cansız bırakıyor. Akşam saatlerinde olay yerine yürümek isteyen elinde Türk bayrakları olan gruplar zar zor ikna ediliyor.

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum