Tayyar: Ergenekon ve Balyozcular Dışarı Çıkar

05.06.2012 00:07
Tayyar: Ergenekon ve Balyozcular Dışarı Çıkar
Erken yapılacak bir düzenlemenin 10 yıl içinde gerçekleştirilen reformların heba olmasına yol açar.

Darbecilerle mücadele henüz tamamlanmadı, erken bir düzenleme reformları heba eder.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, darbecilerle hesaplaşma süreci dolmadan özel yetkili mahkemelerin devre dışı bırakılmasının farklı sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

Erken yapılacak bir düzenlemenin 10 yıl içinde gerçekleştirilen reformların heba olmasına yol açacağını belirten Tayyar, "CMK'nın 250. ve 251. maddeleriyle ilgili yapılacak rastgele bir düzenleme, Ergenekon ve Balyoz'da yargılanan tutukluların tahliyesine yol açabilir. Türkiye, bunu kaldıramaz." dedi.

Habertürk Televizyonu'na konuşan AK Partili vekil, yeni bir sistem inşa edilirken 'milletin arazine konulan gecekondu devletinin yıkılması' gerektiğini kaydetti. Bu yapının henüz temizlenmediğini vurgulayarak, "Bu süreç tamamlandıktan sonra Türkiye'de genel bir normalleşme başlar. Ardından mevcut mevzuatı kapsamlı şekilde değiştirme ihtiyacı hissedebilirsiniz." tespitinde bulundu. Darbe davalarından tutuklu komutanların tüyler ürpertici ses kayıtlarını da, "Ses kayıtlarında hâlâ hesap soracaklarını, mevcut yöneticileri kıtır kıtır keseceklerini söylüyorlar. Bunlar çok hafife alınamaz. Bunlarla hesaplaşma tümden sonuçlandırılmadan bizim hamleleri yapmamız gerçek manada sonuç getirmez." şeklinde değerlendirdi.

Tayyar, Ergenekon ve Balyoz davalarında yargılamanın en kısa süre içerisinde sonuçlanmasını istediklerinin de altını çizerek, şunları söyledi: "Tutukluluk süresini kısaltarak bazı sanıkların tahliyesine yol açabiliriz ama kamu vicdanında derin yaralar açabiliriz. Hiç ummadığınız bazı örgütlerin üyeleri de serbest kalabilirler. Burada yapılacak düzenleme tutukluluk süresinin kısaltılması değil, yargılama sürecinin hızlandırılması olmalıdır. 

Zaman

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim