Tayvan Yarın Sandık Başına Gidiyor

15.01.2016 16:51
Tayvan Yarın Sandık Başına Gidiyor
Tayvan'da yarın yapılacak genel seçimde Çin ile ilişkilerde “mesafeli” olacağı sinyalini veren Demokratik İlerleyiş Partisi'nin (DPP) kadın adayı Tsai Ing-wen'in başkanlığı kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Tayvan'da başkanlık için son iki dönem bu görevi yürüten milliyetçilerin lideri Ma Ying-jeou'nun partisi Kuomin Tang'ın (KMT) adayı Eric Chu, DPP'nin kadın adayı Tsai Ing-wen ve Önce Halk Partisi (PFP) adayı James Soong yarışıyor.

Seçim anketlerine göre, DPP'nin adayı Tsai'nin, yüzde 55-58 oy alacağı tahmin edilirken, Chu'nun yüzde 30-32, Song'un ise yüzde 12-15 oy alması bekleniyor.

Çin ile İlişkilerde “Mesafeli” Olma Sinyali

KMT lideri, Çin Ana Kıtası ile çok yakınlaşarak Tayvan ekonomisini bu ülkeye bağımlı hâle getirdiği gerekçesiyle ciddi eleştiriler alıyordu. Ana Kıta'ya mesafeli duracağı sinyallerini veren Tsai ise ekonomide Çin'e altarnatif somut bir plan açıklamamasına rağmen, başkanlık seçimlerini “tepki oyları” ile kazansa bile parlamentoda tek başına iktidar için gerekli olan yüzde 50 barajını geçemeyebilir.

Seçim anketlerine göre, DPP'nin meclisteki oy oranı yüzde 46'da kalıyor. Ancak Tayvan Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden Prof. Dr. Tang Shaocheng, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, “Tsai'nin mecliste de yüzde 50 barajını aşacağını tahmin ediyorum.” dedi.

Genel seçimde 73 seçim bölgesinden 354 aday, milletvekili olabilmek için yarışacak. Tayvan'da parlamento, 113 milletvekilinden oluşuyor. Ülkede 2012'deki genel seçimde 269 aday yarışmıştı. Yarın yapılacak genel seçimlere katılım oranının, en az yüzde 70 olması bekleniyor.

AA

Etiketler:
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim