Tatil Yerine Filistin'de Ameliyata Gittiler

30.06.2011 10:34
Tatil Yerine Filistinde Ameliyata Gittiler
İyilik hareketi 'Yeryüzü Doktorları', senelik izinlerini Filistin’de ameliyat yaparak geçiriyor.

Afrika'da diğer kıtalarda yaptıkları iyiliklerle sürekli isimleri duyulan Yeryüzü Doktorları yine örnek bir davranışta bulundu. Yıllık izinlerini Filistin’de geçirme kararı alan 7 doktorla 2 hemşireden oluşan Yeryüzü Doktorları ekibi, Pazar gününe kadar 400 muayene ile 50’nin üzerinde ameliyat gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Yeryüzü Doktorları’ndan 7 doktor ve 2 hemşirenin bulunduğu ekip, plastik cerrahi, anomali ve çocuk ürolojisi ameliyatlarını gerçekleştirmek için Filistin’de çalışıyor.

Yıllık izinlerini kullanarak Filistin’e giden ekibin koordinatörü Bezmialem Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekosntrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı Prof. Dr. Ethem Güneren, Pazar gününe kadar 400’e yakın hastayı muayene edip, 50’nin üzerinde ameliyat gerçekleştireceklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığı ve TİKA’nın da destekleriyle Filistin’de olduklarını söyleyen Prof. Dr. Güneren, “Burası yarı açık cezaevi gibi. Filistinli yetkililer ‘Siz bize kardeş gibi davranıyorsunuz, lütfen gitmeyin, her seferinde gelin’ diyor ama hasta bitmez. Onlara balık tutmayı öğretmemiz lazım. Buradaki tüm doktorlar gönüllü olarak geliyorlar. Buraya gelmek isteyen de çok doktor var. Kimisi yıllık izinlerini kullanıp geliyor. İmkanlar kısıtlı, aletleri de Türkiye’den getirerek başarılı olmaya çalışıyoruz” dedi.

Star gazetesinin haberine göre, Bezmialem Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekosntrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı Prof. Dr. Ethem Güneren, yaptığı açıklamada, “Filistin’de uzman doktor var, fakat zorluk derecesi yüksek ameliyatları gerçekleştirecek yetenekte doktor yok. Biz buraya ilk olarak 2007 yılında geldik. O zaman, ameliyat yapmak için gerekli alet eksikliği de vardı. Bu eksikliği zamanla Türkiye’den yaptığımız takviyelerle giderdik. Burada üç plastik cerrah ve üç çocuk ürolojisi uzmanı olarak, Filistin’li uzmanların gerçekleştiremeyeceği ameliyatları yapacağız. Pazar gününe kadar Filistin’in El Halil kentinde olacağız. Buradaki El Halil Prenses Alia Hastanesi’nde ameliyatlara gireceğiz. Filistin sağlık otoritesi çalışmalarımızdan çok memnun olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Bize sürekli olarak ‘Siz bize kardeş gibi davranıyorsunuz, lütfen gitmeyin, her seferinde gelin’ diyor ama hasta bitmez”dedi.


 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim