1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tarık Ümit Sahipsiz Mezarlarda mı?
Tarık Ümit Sahipsiz Mezarlarda mı?

Tarık Ümit Sahipsiz Mezarlarda mı?

Eski Özel Harekatçı Çarkın'ın, Tarık Ümit'in öldürüldüğü yeri göstermesinin ardından yapılan aramalarda bir bulguya ulaşılamadı.

25 Aralık 2011 Pazar 00:15A+A-

Savcılık, bu bölgeye yakın olan kimsesizler mezarlarının açtırıp DNA testi yaptıracak. Faili meçhul cinayetler soruşturmasında tutuklanan Özel Harekat esik polisi Ayhan Çarkın'ın 1995 yılından beri haber alınamayan MİT muhbiri Tarık Ümit'in öldürülüp gömüldüğünü öne sürdüğü yerlerde bulguya rastlanmadı. Savcılık son çare olarak Ümit'in gömülmüş olabilme ihtimaline karşılık bölgedeki sahipsiz mezarları da açtırıp DNA testi yaptıracak.

Çarkın'ın 2 Mart 1995'de kaybolan MİT muhbiri Ümit ile 14 Ocak 1994'te kaçırıldıktan sonra Sapanca'da cesedi bulunan işadamı Behçet Cantürk'ün öldürülmeleriyle ilgili bilgi verebileceği açıklaması üzerine, faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçmişti. Savcılık, Ümit ve Cantürk'le ilgili ifadesini aldığı Çarkın'a yer gösterme işlemi yaptırmak üzere Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği'ne başvurarak, bir hafta süreyle cezaevinden çıkarılması izni almıştı. Mahkeme kararıyla faili meçhul cinayetlerin gerçekleştiği bölgeye götürülen Çarkın, Silivri'nin Beyciler Köyü başta olmak üzere Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi'ne bağlı Kuşbahçe Mevkii ve Sapanca'da 5 farklı noktada kazı yaptırmıştı. Ancak Çarkın'ın gösterdiği noktalarda herhangi bir bulguya ulaşılamamıştı. Bu gelişme üzerine savcılık son çare olarak Ümit'in gömülmüş olabilme ihtimaline karşılık bölgedeki sahipsiz mezarları da açtırıp DNA testi yaptırma kararı aldı.

Aramaların tamamlanmasının ardından Çarkın'ın gösterdiği yerlerde ceset izi bulamayan savcılık, bölge savcılıklarına müzekkere yazarak 94-97 yılları arasında sahipsiz ceset olup olmadığını ilişkin araştırma yapacak. Gelen cevaplara karşılık bazı sahipsiz mezarlar açılarak Tarık Ümit başta olmak üzere Çarkın'ın kendi ellerimle gömdüğüm dediği üniversite öğrencilerine DNA teşhisi yapılacak. Savcılık nezaretinde sahipsiz mezarlarda Ümit ve üniversite öğrencileri aranacak. Soruşturma kapsamında izne tabi olarak 10'un üzerinde mezarın açılabileceği bildirildi.

Çukura Attık

MİT muhbiri Tarık Ümit'i özel harekat polisleri olarak öldürüp çukura attıklarını itiraf eden Ayhan Çarkın, 1992 yılında gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan üniversite öğrencileri Hüsamettin Yaman ve Mehmet Soner Gül'ün infaz edildiğini söylemişti. Çarkın, Yaman ve Gül'ün infazından özel harekat polislerini sorumlu tutarken, bu iki infazdan MİT'in haberdar olduğunu öne sürmüştü. Çarkın, 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım ile ilgili bildiklerini anlatırken ise şunları ifade etmişti: "Bizim Yeşil ile hiç bir işimiz olmadı. Ancak Yeşil'in çok güçlü olduğunu biliyorum. Yeşil ve ekibi bizden ayrı hareket ediyordu. Bizim ekip onların yanında bir hiçtir. Yeşil'in vurduğu vurduk kırdığı kırdık... Biz bu cinayetleri ve infazları devlet için yaptığımızı düşünüyorduk. Ancak daha sonra devlet için yapmadığımızı birilerinin çıkar ve menfaatleri için yaptığımız öğrendik. Vicdanım sızlıyor. Diğer arkadaşlarımın da konuşması gerekir. Vicdanı olan herkesin bu olayları aydınlatması gerekiyor."

HABER: Gökhan ÖZDAĞ/BUGÜN 

HABERE YORUM KAT