1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Tarık Haşimi: "Sıra Kürtlere Gelecek"
Tarık Haşimi: Sıra Kürtlere Gelecek

Tarık Haşimi: "Sıra Kürtlere Gelecek"

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi, kendisinden sonra sıranın Kürt liderlere geleceğini söyledi.

A+A-

Irak'ta hakkında tutuklama kararı çıkarılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi, Şii Başbakan Nuri el Maliki'yi 'ülkeyi tek parti iktidarıyla yönetmeye çalışmakla' suçladı.

Sünni politikacı, "İleride sıra Kürt liderlerine de gelecek, çünkü Maliki, Irak'ı tek başına yönetmek istiyor." dedi.

Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye kentine bağlı Kala Çolan bölgesinde, kendi ifadesiyle Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin misafiri olarak kalan Haşimi, hakkındaki tutuklama kararının ABD'nin ülkeden ayrılmasının hemen ertesine denk gelmesine dikkat çekti.

Haşimi, Irak'ın üçe bölüneceğine yönelik iddialarla ilgili olarak ise bu söylentileri çıkaranların ülkede mezhep çatışmasını alevlendirmek isteyenler olduğunu söyledi.

Ülkenin çok kötü bir yöne sürüklenmek istendiğini de ifade eden Haşimi, bunun sorumlusunun Başbakan El Maliki olduğunu öne sürdü.

Ülkede durumu düzeltmek istediklerini, niyetlerinin Iraklıların yaşam standardını yükseltmek olduğunu belirten Haşimi, şöyle konuştu: "Ama belli ki Başbakan Nuri el Maliki bütün muhalefeti silmek istiyor. Bunun için de Irakiye listesinden Tarık el Haşimi'den başladı ve son açıklamasında da diğer siyasi şahsiyetleri tehdit etti. Sıranın yakında diğer siyasilere geleceğini düşünüyorum. İleride sıra Kürt liderlerine de gelecek, çünkü Maliki Irak'ı tek başına yönetmek istiyor. Maliki, karşı tarafın düşüncesini bile almak istemiyor ve kesinlikle hiçbir şekilde muhalif partiler ve siyasetçiler istemiyor. Bu da bence ana sorunlardan biri."

TRT Haber 

HABERE YORUM KAT