Tarihçiler Toplantısında Konuşulanlar Açıklanmalı

09.05.2015 21:46
Tarihçiler Toplantısında Konuşulanlar Açıklanmalı
Cumhurbaşkanlığı, bu son toplantıda tarihçilerin neler konuştuğunu cumhûra da açıklarsa, iyi olur. Kimlerin neler söylediği, hele de daha sonra olabilecek muhtemel kıvırmalar açısından öğretici olabilir.

Selahaddin E. Çakırgil gündemi yorumluyor:

Cumhurbaşkanı Tayyib Erdoğan, tarihçileri toplamış..

Daha önce Gül de C. Başkanlığı’nın ilk yıllarında böyle birkaç toplantı yapmıştı, ama, sonra sürdürülmedi o ve bir geleneğe dönüştürülemedi, bildiğim kadarıyla..

Cumhurbaşkanı adına davet edilen isimlere baktım.. Herbirisinin kendisine göre bir takım değerleri vardır, herhalde.. Ama, onlar arasında aradığım gözler de vardı. Mesela, tarihçi Prof. İhsan Süreyya Sırma..

Ayrıca, Ermeni Mes’elesi konusunda resmî görüşe yakın olanlar arasından bir seçim yapılmadıysa.. Başkalarının da olması gerekmez miydi?

Kezâ, bu konularda, mesela tarihçi Prof. İlber Ortaylı ve hele Prof. Halil İnalcık’ın da söyleyecekleri olurdu. Davet edilmişler midir, açıklık yok..

Ama, toplantıya davet edilenler arasında akademik formasyona sahib olmayan ve magazinel eğilimleri dolayısiyle ön plana çıkmış isimler de vardı. 

Ayrıca, orada yapılan konuşmaların dışarıya sızdırılması bir ayrı konu.. O zaman, orada yapılan bütün konuşmalar açıklanmalıdır, siyaq ve sibaqı, evveli ve sonrası kesilmeden.. Yoksa, bir cümlenin başı -sonu kesilince ve asıl söz sahibinin niyetinden koparılınca.. Bambaşka bir tablo çıkabiliyor ortaya..

Yazının Devamı >>>

Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim