1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Taraf’taki Endazeyi Kaçırmış Manşetlerin Zirvesi!
Taraf’taki Endazeyi Kaçırmış Manşetlerin Zirvesi!

Taraf’taki Endazeyi Kaçırmış Manşetlerin Zirvesi!

Alper Görmüş, Taraf'ın AK Parti'ye yönelik muhalif manşetlerini sert bir şekilde eleştirerek okura çağrı yaptı.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Alper Görmüş, kendi gazetesi Taraf'a adeta habercilik/gazetecilik dersi verdi.

Taraf yazarları arasında AK Parti’nin Kürt sorununa çözüm politikalarıyla ilgili var olan ihtilafa dikkat çeken Görmüş; manşetlerde ise muhalif yazıişleri anlayışının hâkim olduğunun altını çiziyor.

Görmüş, konuyla ilgili Taraf’tan çarpıcı bir örnek veriyor. Suriye hakkında yapılan bir röportajdan nasıl “Hür Ordu’ya jandarma servisi...” şeklinde kendine uygun bir manşet çıkarıldığını ortaya koyan Görmüş, bu durumdan rahatsız olan Taraf okurlarına çağrıda bulunuyor.

Alper Görmüş’ün bugünkü köşesinde yayınlanan yazısının ilgili bölümü:

***

Taraf’taki Endazeyi Kaçırmış Manşetlerin Zirvesi!

Alper Görmüş / Taraf

Taraf yazarları arasındaki, mealen “AK Parti günümüzde nedir” konulu tartışma iyice ele avuca gelmeye başladı...

Benim görebildiğim kadarıyla tartışma, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) Kürt meselesini çözme iradesinin devam edip etmediği sorusu etrafında şekillenmeye başladı, oradan da buralara sıçrandı.

Tabii, Kürt meselesi Türkiye’nin geleceğinin nasıl şekilleneceğini dolaysız olarak belirleyecek önemde bir mesele olduğu için, AK Parti’nin onu çözme iradesinin devam edip etmediği sorusuna verilen cevap, ister istemez “AK Parti nedir” sorusuna verilen cevapları da belirliyor.

Dolayısıyla, AK Parti’nin Kürt meselesini çözme iradesinin devam edip etmediği sorusuna “ediyor”cevabını verenlerin (mesela Gürbüz ÖzaltınlıYıldıray OğurMelih Altınok) AK Parti değerlendirmesiyle, “etmiyor” cevabını verenlerin (mesela Ahmet Altan) AK Parti değerlendirmesi de farklı oluyor.

Ben bu tartışmada kendimi “ediyor” diyenlere daha yakın hissediyorum. Fakat bu “ağır” konuya şimdilik girmeyeceğim.

Bugün, “etmiyor” çizgisini benimseyen ve o nedenle bir süredir AK Parti’ye karşı sert bir muhalefet çizgisi izleyen Taraf’ın bu çerçevedeki haberleriyle ilgili bir şeyler söylemek istiyorum.


“Bu kadarı da olmaz” dedirten manşet

Açık söyleyeyim, ben ne zamandır bu tercih doğrultusunda şekillenen başlık ve manşetlerde, yıllardır eleştiregeldiğim bir “muhalif” yazıişleri anlayışının yansımalarını görüyorum: Haberi kâh abartarak, kâh kullanışlı bir tarzda yorumlayarak, haberin, kendisine muhalefet edilen gücü zor duruma düşürme kapasitesini arttırdığını sanmak!

Oysa bu “tarz” kesinlikle istenen sonucu doğurmuyor. Tam tersine, bir yandan özünde haklı olan muhalif pozisyonun inandırıcılığını törpülüyor, bir yandan da kendisine muhalefet edilen gücü“mağdur” konumuna taşıyor.

Ben aslında bu söylediklerimi örneklerle ele almayı planlıyor, bunun için de Balyoz dizisinin bitmesini bekliyordum. Fakat Taraf’ın 7 ekim tarihli manşetini görünce dayanamadım.

Manşet, çok ciddi bir iddiayı dile getiriyordu: “Hür Ordu’ya jandarma servisi...”

Yani: Apaydın kampındaki muhalifler jandarma araçlarıyla Suriye sınırına taşınıyor, sonra da kampa geri getiriliyorlardı.

Bu dev iddia, Tuğba Tekerek’in, bölgede bir buçuk aydır akademik bir çalışma yürüten Koç Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Şenay Özden’le yaptığı söyleşinin şu bölümüne dayandırılıyordu:


Tuğba Tekerek: “Ben şöyle bir şey duydum. Jandarma aracı savaşmak için Suriye’ye gitmek isteyenleri Apaydın kampından alıyor, sınıra götürüyor. Dönerken de muhalifler sınırda silahlarını bırakıyor, yine jandarma aracıyla kampa götürülüyorlar. Sizin böyle bir tanıklığınız oldu mu?”

Şenay Özden: “Görmedim ama evet ben de duydum bunu.”
 

İşte hepsi bu kadar... Taraf yazıişleri, buradan “Hür Ordu’ya jandarma servisi...” gibi bir manşet cümlesi ve “Yrd. Doç. Dr. Şenay Özden, Esed’e karşı savaşan Suriyeli muhaliflerin Apaydın kampından jandarma araçlarıyla sınıra götürüldüğünü doğruladı” gibi bir spot üretebilmiş!


Taraf okurlarına çağrı

Bu örnek, zannediyorum sorunun ne olduğunu ve ne kadar büyük olduğunu ortaya koymaya yeter.

Balyoz dizisinden sonra Taraf’ın endazeyi kaçırmış manşetlerine ve haber başlıklarına geniş bir biçimde geri dönmek üzere şimdilik burada kesiyorum.

Bitirirken bütün Taraf okurlarına sesleniyorum: Gelin, bu işi birlikte yürütelim... Siz de rahatsızsanız ve varsa böyle tesbitleriniz, lütfen örnekleriyle bana yazın, ki gazetemizin güvenilirliğini önemli ölçüde zedeleyen bu gidişatla ilgili olarak uyarı görevimizi yerine getirmiş olalım.

 

HABERE YORUM KAT

5 Yorum