1. HABERLER

  2. HABER

  3. Taraf: Şikeye Yeşil Işık
Taraf: Şikeye Yeşil Işık

Taraf: Şikeye Yeşil Işık

Ve Türkiye Futbol Federasyonu “şike” konusunda beklenen kararını açıklamadı! Karar için iddianamenin bekleneceğini söyleyen TFF Başkanı Aydınlar: 52 kişiyi PFDK’ya sevk ettik

16 Ağustos 2011 Salı 11:49A+A-

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu saat 15.30’da İstanbul Swissotel’de toplandı. Yönetim Kurulu toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar alınan karaları açıkladı.

Bir süredir savcılıktan gelen belgeleri inceleyen TFF Etik Kurulu, raporunu yönetim kuruluna sundu ve TFF yönetimi 3 saate yaklaşan bir toplantının ardından bu konudaki kararlarını açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun kararını başkan Mehmet Ali Aydınlar açıkladı. Aydınlar şunları söyledi: Belge ve delillerin, Etik Kurulu tarafından incelenmesi neticesinde oluşturulan rapor ve buna bağlı görüşler doğrultusunda, Türkiye Futbol Federasyonu’nun almış olduğu karar ve görüşler aşağıdaki şekilde oluşmuştur:

1-) Yürütülen soruşturma, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 157. maddesi uyarınca gizli olarak yürütülmektedir.

2-) Soruşturma dosyası hakkında, Beşiktaş 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 15.12.2010 tarih ve 2010/2468 sayılı kararı ile Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 153. maddesinin 2. fıkrası uyarınca gizliliğe dair ek kısıtlama kararı verilmiştir.

3-) Belgeler teslim edilirken, dosyadaki kısıtlılık kararı çerçevesinde işlem yapılması gerektiği ayrıca bir üst yazı ile tarafımıza bildirilmiştir.

4-) Belgelerin Federasyonumuzca bu aşamada şüpheli kulüpler ve gerçek kişilerle paylaşılması, Türk Ceza Kanunu’nun 285. maddesinde düzenlenen gizliliğinin ihlali suçunu oluşturacaktır.

5-) Söz konusu belgelerin paylaşılmasının, halen gizli bir şekilde sürmekte olan soruşturmanın selametini olumsuz şekilde etkileyeceği de açıktır.

6-) Soruşturma evrakının anılan sebeplerle şüpheli kulüp ve gerçek kişilerle paylaşılamaması, Federasyonumuzca yapılacak disiplin yargılamasında ilgili taraflara, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. , Anayasamızın 36. ve Futbol Disiplin Talimatı’nın 72. maddesi ile teminat altına alınan savunma hakkının tanınmasına engel olmaktadır. Savunma hakkı tanınmadan yapılacak bir disiplin yargılamasının hak arama hürriyetini ve adil yargılanma hakkını ağır bir biçimde ihlal edeceği açıktır.

7-) Her ne kadar, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı şüpheli vekillerine dosyaları inceleme hakkını vermiş ise de, söz konusu soruşturmada kulüplerin şüpheli sıfatını taşımamaları nedeniyle dosyaları inceleme hakkına sahip olamamaları, yine şüphelilerin dosyaları bizzat ve bütünüyle görememeleri, dosyalardan fotokopi alınmasına imkan verilmemesi de, Federasyonumuzca yapılacak disiplin yargılamasında savunma hakkının gereği gibi kullanılmasını engelleyecektir.

8-) Ayrıca söz konusu soruşturma evrakı, federasyonumuza teslim edildiği an itibariyle doğal olarak konuya ilişkin tüm belgeleri içermemektedir. Diğer yandan belgelerin federasyonumuza tesliminin ardından, söz konusu soruşturmanın kapsamı giderek genişlemiş, soruşturma derinleşerek çok sayıda kulüp ve futbol ailesine mensup gerçek kişiyi kapsar bir biçimde sürmüş ve halen de sürmektedir. Bu hususlarla ilgili hiçbir yeni belge ve bilgi zamanlama nedeniyle henüz federasyonumuza ulaşmamıştır. Federasyonumuzca yapılacak disiplin yargılamasının adil bir şekilde sürdürülebilmesi için, eksik olan bu belgelerin de federasyonumuza ulaşması gerektiği açıktır.

9-) Bu nedenle, federasyonumuzca bu aşamada, karar verilmesi için gerekli delillerin tamamına erişilmeden ve savunma hakkının hukuka uygun bir biçimde kullanımına imkan tanınmadan, vicdani kanaate varılmasının mümkün olmadığı görülmüştür.

10-) Federasyonumuzca yapılacak disiplin yargılamasının hukuka uygun ve adil bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için, gizlilik kararının kaldırılması şarttır. Bunun için de Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 175. maddesi uyarınca iddianamenin kabul edilmesi gerekmektedir. Ancak bu takdirde, şüpheli kulüp ve gerçek kişiler haklarındaki tüm iddiaları, bütün detaylarıyla ve açıklığıyla görüp inceleyebilecek ve savunma haklarını etkin bir şekilde kullanabileceklerdir.

Bununla birlikte, kulüpler hakkında nihai karar beklenmeksizin, söz konusu soruşturma dosyası kapsamında tutuklanan ve tutuklanma kararına yaptıkları itirazı reddedilen, aşağıdaki futbol ailesi mensuplarının, şike ve teşvik primi eylemleri çerçevesinde tedbirli olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verilmiştir.

Tedbirli olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilenler

Aziz Yıldırım, Mehmet Şekip Mosturoğlu, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Tamer Yelkovan, Cemil Turan, Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, Ahmet Ateş, İbrahim Akın, İskender Alın, Mecnun Odyakmaz, Ahmet Çelebi, Korcan Çelikay, Bülent Uygun, Ümit Karan, Ömer Ülkü, Coşkun Çalık, Serdar Kulbilge, Cengiz Demirel, Erdem Konyar, Yavuz Ağırgöl, Serdar Berkin, Mehmet Şen, Hikmet Karaman, Serkan Acar, Zafer Önder İpek, Alaaeddin Yılıdırm, Hasan Çetinkaya, Gökçek Vederson, Güde Fazıl Özdemir, Zafer Tüzün, Beşir Acar, Yılmaz Vural, Sezer Öztürk, Emanuel Emenike, Mahmut Boz, Mehmet Yıldız, Levent Eriş, Sadri Şener, Recep Denizer, Can Arat, Önder Turacı, Nevzat Şakar, Osman Murat Özaydınlı, Ekrem Okumuş, Sadrettin Fırat Kocaoğlu, Zafer Demiray, Faruk Taşseten, Mehmet Oflaz, Fatih Hocaoğlu, Murat Öztürk, Semih Şentürk

TARAF

HABERE YORUM KAT