Taraf Gazetesinden Hz. Zeyneb Özrü

03.11.2012 16:14
Taraf Gazetesinden Hz. Zeyneb Özrü
Dün Hz. Ali’nin eşinin ismini manşetinden Zeyneb olarak ilan eden Taraf, bugün birinci sayfasından resmen özür diledi.

 

Yaşar Yeşil'in haberi:

Taraf gazetesi bugün birinci sayfasından “Hz. Zeyneb’in kim olduğunu öğrendik” başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi:

“Taraf’ın dünkü manşetinde Hz. Zeyneb’i tanımlarken, haberin kaynağı olan Telegraph gazetesinin metnine bire bir sadık kaldık, din tarihi bilgimizin eksikliğinin kurbanı olduk. Hz. Zeyneb’in Peygamber’in torunu ve Hz. Ali’nin kızı olduğunu artık biliyoruz.”

Dünkü manşetinde ne yazmıştı?

Taraf gazetesi manşetten verdiği ‘Bunun adı mezhep savaşı’ başlık haberde Müslümanları kızdıran bir yanlışa imza attı. Taraf gazetesi manşetten verdiği haberde, önceki gün Seyide Zeyneb türbesinin yakınlarında meydana gelen patlamanın Suriye’deki mezhepler arası çatışmaya dönüşebileği endişelerine dikkat çekti.

Buraya kadar her şey normal. Ancak haberin spotunda ve detayında “Hz. Muhammed’in kızı ve Hz. Ali’nin eşi Zeyneb’in türbesi” şeklindeki ifade dikkatlerden kaçmadı.

Oysa haberde Hz. Ali’nin eşi olarak gösterilen Seyide Zeyneb, Hz. Ali ile Hz. Fatima’nın kızıydı.

SOSYAL MEDYADA TARAF’A TEPKİ

Sabah gazetesinin Alevi yazarı Sevilay Yükselir de Twitter’dan; “Taraf’ın manşetinde korkunç bir hata var. Hz. Zeynep Hz. Ali’nin eşi olarak yazılmış. Gerçekten inanılmaz.Gerçekten ayıp!” şeklinde bir ifade kullandı. (Werplog.com)

taraf-manset-mazhep-savasi_hz-zeyneb.jpg

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim