1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Taraf Gazetesinde İsrail Heyecanı
Taraf Gazetesinde İsrail Heyecanı

Taraf Gazetesinde İsrail Heyecanı

Büyük medyada görmeye alışkın olduğumuz İsrail’i sevdirme içerikli haberlere son zamanlarda Taraf gazetesinde sıkça rastlar olduk.

07 Temmuz 2011 Perşembe 13:38A+A-

İsrail’i hoş, sevimli ve haklı gösterme tutumu Türkiye medyasının köklü bir eğilimi. Öyle ki Filistinli direnişçilerin katledildiği operasyonların haberleştirilmesi sırasında dahi bu tutumun izlerini gördük. Son yıllarda Türkiye ile İsrail ilişkilerinin gerilmesi ve bilhassa Mavi Marmara olayı sonrasında bu tutum epeyce geri çekilmiş bir konuma geldi. Hürriyet, Vatan gibi geleneksel İsrail muhibi medya organlarında dahi artık İsrail hakkında daha ölçülü yayınlar yapılmaya başlandı. Ne var ki, son haftalarda İsrail ile ilişkilerin düzeltilmeye çalışıldığına dair haberlerin, yorumların yeniden sıklaşmaya başlamasıyla birlikte bazı alışkanlıklar nükseder oldu.

Bu bağlamda Taraf gazetesinin yayınları dikkat çekmekte. Genelde statüko karşıtı bir çizgi izlediğinden ötürü İslami camianın da takip ettiği ve olumladığı Taraf, İsrail ile ilişkilerin “normalleşmesi” çabalarına adeta medya boyutunda aktif bir katkı sunma görüntüsü veriyor. Neredeyse iki güne bir yaptığı haberlerle, attığı başlıklarla İsrail ile ilişkilerin yeniden yoğunlaşacağına dair oluşturulan atmosferi kendi çapında besliyor. Bugün de bu “kampanya” ya iki haberle katkı sağlanmış. İlk sayfanın sol üst köşesinde “Şalom Türkiye” manşeti yer alıyor. Şimon Peres’in Türkiye ile ilişkileri tamir çağrısında bulunduğu bildiriliyor.

Taraf İsrail konusuna 2. sayfadan devam ediyor. Sayfanın ortasında “Erdoğan, Şalit’i kurtarırsa kral olur” başlığını görüyoruz. Haberin içeriğine baktığınızda, Türkiye kökenli İsrailli işadamı Eliko Halit Dönmez sıfatıyla tanıtılan bir kişiye atfen şu açıklama yer alıyor: “…Hamas’ın üzerinde etkin olabilecek tek gücün Başbakan Erdoğan olduğunu söyleyen Dönmez, Şalit’in İsrail’in ulusal ‘sembolü’, ‘ulusal davası’ haline geldiğini belirterek, ‘bence böyle bir davayı çözen İsrail’in ulusal kahramanı haline gelir. Başbakan Erdoğan Şalit’i geri getirebilirse İsrail’in kralı olur’ diye konuştu…”

İşte Erdoğan’a kral olma fırsatı! Çok ilginç bir haber, ilginç bir mantık. Ama ilginç olan İsrailli işadamının sözleri değil, gazetenin bu sözleri manşetten vermesi. Erdoğan’ın İsrail’in ulusal kahramanı olması, kral olarak algılanmasının anlamı ne?

Doğrusu Taraf’ın İsrail ile ilişkilerin tamir edilmesi, güçlendirilmesi, pürüzlerin giderilmesine yönelik haberlerinin, haber olmaktan öte bir mahiyet içerdiği çok açık. Burada açık bir taraf olma durumu kendini hissettiriyor, heyecan ve sevinç kendisini dışa vuruyor. Bu tür haberler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, Türkiye medyasının büyük bölümüne hakim olan geleneksel İsrail muhabbetinin Taraf cenahında da bir hayli etkin olduğu görülüyor.

Haksöz Haber 

HABERE YORUM KAT