1. HABERLER

  2. HABER

  3. TAPDK Yönetmeliği Alkol Lobisini Rahatlattı
TAPDK Yönetmeliği Alkol Lobisini Rahatlattı

TAPDK Yönetmeliği Alkol Lobisini Rahatlattı

Alkollü içkilerin satış ve pazarlamasını düzenleyen 11 Haziran tarihli kanunun uygulanmasına yönelik yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

A+A-

Sinan Yavuzoğlu / Yeni Akit

Alkollü içkilerin satış ve pazarlamasını düzenleyen 11 Haziran tarihli kanunun uygulanmasına yönelik yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. TAPDK tarafından hazırlandığı anlaşılan yönetmeliğin birçok bölümü tepki çekti. Tepkinin ortak noktası ise kanunun sulandırıldığı yönündeki kuşku..

Yönetmelikteki ayrıntılara göre perakende ya da açık alkollü içki satışı yapılan işletmelerde; içerde veya dışarıda reklam ve tanıtım içeren her türlü taşınabilir veya sabit totem, branda, şemsiye, gölgelik, tente, raf, stant ve tabelaların kanuna uygun hale getirilmesi için altı aydan bir yıla uzanan yeni süreler verildi. Oysa kanunun mantığı böylesi yeni sürelere izin vermiyordu.

Reklam İçerikli Soğutuculara da Üç Yıl Müsamaha

TAPDK yönetmeliğiyle, perakende alkollü içki satışı yapılan iş yerlerindeki alkollü içkilerin konulduğu ve üzerlerinde alkollü içkilerin marka, amblem ve logosu bulunan mevcut soğutucuların da üç yıl süreyle kullanılmasına izin verildi.

Yurtdışı Reklam İzni

Yönetmelikte dikkat çekici bir bölüm de alkollü içki üreten firmalara yurtdışında reklam yapabilme izninin verilmesi oldu. Yönetmelikte aynen şu ifadeler kullanıldı: “Alkollü içkilerin adını veya markasını içeren alan/alt alan adı kullanılmak suretiyle bu ürünlerin reklam ve tanıtımına yönelik olarak internet sitesi açılamaz. Ancak Türkiye’de faaliyette bulunan alkollü içki üreticisi firmalar ihracat amacıyla, ülke içinden erişimini engellemeleri koşuluyla, ürettikleri ürünlerin yurt dışına yönelik reklam ve tanıtımını internet siteleri vasıtasıyla yapabilirler.”

Önce Açan Kalıyor..

Alkol satışı yapılabilecek işyerlerinin eğitim kurumları ve ibadethanelere 100 metre mesafede bulunması sınırını getiren kanuna rağmen, yönetmelikte ayrıca satış belgesi verildikten sonra işyerinin yüz metre yakınında örgün eğitim kurumu, dershane, öğrenci yurdu veya ibadethanenin faaliyete geçmesi durumunda satış belgesinin iptal edilmeyeceği kaydedildi.

HABERE YORUM KAT