1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. Tansel abla ‘okuma hakkı’nı hatırladı!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Tansel abla ‘okuma hakkı’nı hatırladı!

A+A-

Ben de merak edip duruyordum, “Tansel abla emekli olduktan sonra ne yapıyor acaba?” diye..

Eşi Emin bey de, Hürriyet’ten, kendi tanımlamasına göre “kovuldu” ya!..

“Karı-koca; emeklilik dönemlerinde, 3 trilyonluk nakit parayı mı saymaya başladılar” diye, aklıma ihtimaller de gelmiyor değildi!..

(Hatırlayacaksınız, bir dergi, Emin Çölaşan ile Tansel Çölaşan’ın ortak banka hesaplarında, 3 trilyon nakit para bulunduğunu yazmıştı da, tartışma mahkeme kapılarına taşınmıştı. 3 trilyonluk nakit hesap, mahkeme dosyasına giren belgelerle de kesinlik kazanmıştı.

Ama paranın kaynağı ne idi, açıklanamamıştı.. Tansel hanımın hakimlik maaşı mı? Yoksa Emin beyin yazarlık maaşı mı? Gerçi geçen hafta, Ertuğrul Özkök, mahkemede verdiği şahitlik ifadesinde, Emin beye “1.5 milyon dolar prim verildiği”ni açıkladı ama, konu yine de net olarak vuzuha kavuşamadı.)

Biz “Emekli karı-koca 3 trilyonu mu sayıyorlar acaba” diye merak ededuralım, dün Van’dan geldi Tansel ablanın haberi.
Van’da Baklatepe İlköğretim Okulu’na

eklenen bir dersliğin açılış törenine katılmış Tansel abla..

Katılmış ve şöyle konuşmuş: “Sosyal devlet anlayışı, bütün çocukların ve bütün halkın sosyal ihtiyaçlarını karşılamaktır. Yapılmadığında, bunları istemek sizin hakkınızdır. Bu hakların başında okuma hakkı bulunmaktadır. Okumak istediğinizi, okul istediğinizi söyleyin. Bunları size devlet yapsın. Devlet burada 85 yıldır bu eğitimi sağlamak zorundaydı ama sağlayamamış. Yetenekleri mi yok, yetkileri mi yok? Hayır, hepsi var. Ama istek lazım.”

Emeklilik yaramış Tansel ablaya.. “Sosyal devlet”i hatırlamış. “Okuma hakkı”nı hatırlamış.. “Okul isteme”nin, “okumak isteme”nin bir hak olduğunu hatırlamış..

“Daha önce bilmiyor muydu bu hakları” diyeceksiniz..

Ben size Tansel ablanın bizzat kendisinin imzasının olduğu kararlardan bazılarını hatırlatayım da, bu hakları biliyor muydu bilmiyor muydu, artık siz karar verin..

Nedir o kararlar?

Başörtülü kızların, üniversitede okuma haklarının engellenmesi için verilen, hukuku katleden skandal kararlar.. Evet, kız öğrencilerin üniversitede okuma haklarını ellerinden alan o kararlarda, Tansel ablamızın da imzası vardı!

Tansel ablamız, “Başörtülü kızların okuma hakları yoktur” diyordu düne kadar.

Dün ise, içinde kızların da bulunduğu topluluğa akıl vermiş: “Sosyal devlet anlayışı, bütün çocukların ve bütün halkın sosyal ihtiyaçlarını karşılamaktır. Yapılmadığında, bunları istemek sizin hakkınızdır.”

Ankara’da oturduğunda, “Kız öğrencilerin, üniversiteye başörtülü olarak devam etmelerine izin verilemez. Başörtülü olarak okumak hak değildir. Kızlar bunu talep edemez. Devlet de onlara bu hakkı tanıyamaz” diyen Tansel abla, Van’da değişik bir bakış açısı getirmiş, “Sosyal devlet ilkesinin gereği; okuma hakkının sağlanmasıdır” demiş!

Kimbilir, belki gerçekleri tümüyle itiraf edeceği günler de gelecektir Tansel ablanın.

Nasıl?

“Van’a gelip, okul yapmadığını iddia ettiğim devleti eleştirdim ya.. Aslında bu işin esas sorumlusu devlet de değil.. Devleti ele geçiren, bizim kafadan birkaç kişi idi.. Biz Ankara’da Danıştay’da iken, bu eleştirdiğim devletin açtığı okullarda, bu ülkenin çocuklarının okumalarını da engellemek için uğraş veriyorduk. Devlet masraf yapıp okul açıyor, biz ise, çocuklarımızın bir kısmının, kılık kıyafet gibi hikayeden bir sebeble o okullara gitmelerine engel oluyorduk” diyecektir..

Kimbilir, Tansel abla bu itirafı da yapacaktır belki..

Sadece imza attığı kararlar ile değil. Bulunduğu Danıştay’da, şöyle veya böyle katkısı olduğu diğer kararlarla da, bu ülkenin çocuklarının “okuma hakları”nın önüne nasıl set çektiklerini, bir gün itiraf edecektir belki..

AKParti’nin iktidara gelmesinin hemen ertesi yılı idi. Fakir ve zeki öğrencilerin, özel okullarda bedava okuması için bir düzenleme yapıldı.. Bu düzenlemeye karşı, kendisini eğitim alanında hakları koruyan bir sendika olarak tanıtan sözde sivil toplum kuruluşlarından birisi Danıştay’da dava açtı..

Ve o davada, Danıştay ne karar vermişti biliyor musunuz?

“Düzenleme hukuka aykırıdır!”

Evet, bu kararda Tansel ablanın bizzat kendisinin imzası yoktu ama, dün Van’daki ek dersliğin açılışına katılan arkadaşlarından bazıları, o karara imza koymuşlardı..

Tansel abla dün Van’daki çocuklara sarılıp, onların gözlerinin güzelliğinden bahsediyordu ama, onun etkin görevde olduğu Danıştay, 4 yıl önce, o çocukların ücretsiz olarak özel okullarda okumaları hakkını tam elde edeceklerken, “iptal kararı” ile rüyaların gerçekleşmesine engel oluyordu..

Görüyorsunuz işte, her şey ne kadar çelişki dolu.. “Okuma hakkı”nın sağlanmasını isteyenler, “okuma hakkı”nı kısıtlayanların taa kendileri... Fakir çocukları kucaklıyor görünenler, onları özel okullardan kovanların taa kendileri!..

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT