1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tanrıverdi: ‘Yaş Mağdurlarına Tuzak Kuruluyor!’
Tanrıverdi: ‘Yaş Mağdurlarına Tuzak Kuruluyor!’

Tanrıverdi: ‘Yaş Mağdurlarına Tuzak Kuruluyor!’

ASDER eski Genel Başkanı emekli Tuğg. Adnan Tanrıverdi, YAŞzedelerle ilgili düzenlemeyi “mağdurlar için tuzak” olarak yorumladı.

18 Şubat 2011 Cuma 16:35A+A-

İlk başvuru adresi olarak gösterilen MSB karargâhının YAŞ'tan farklı olmadığını belirten Tanrıverdi, "Başvuruların çoğu uydurma belgelerden dolayı reddedilir" dedi.

İkinci başvuru mercii olarak öngörülen AYİM'de askerî hakim bağımsızlığı sağlanmadan bu mahkemeye yapılacak başvurulardan da âdil sonuç almanın mümkün olmadığını söyleyen Tanrıverdi, "Düzenleme bu haliyle mağduriyetleri katmerlendirir" dedi.

YAŞzedelere yeni tuzak

Adaletİ Savunanlar Derneği (ASDER) eski Genel Başkanı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Meclis Başkanlığı'na sunulan yaşzedelerle igili düzenlemeyi 'Genelkurmayın, mağdurlar için hazırladığı bir tuzak olarak' değerlendirdi.

Tanrıverdi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Meclis Başkanlığı'na sunulan düzenlemenin, HSYK mağdurları için getirilene benzer bir çözüm olduğunu belirterek, "HSYK'nın yapısında değişiklik yapıldı. MSB, YAŞ ve AYİM'in yapısında hiç bir değişiklik yapılmadı. Bu tasarı, Genelkurmayın, mağdurlar için hazırladığı bir tuzaktır. Bu şekli kabul edilemez, itirazlarımız var." ifadelerini kullandı.

Millî Savunma Bakanlığı karargâhının YAŞ'tan farklı olmadığını vurgulayan Tanrıverdi, "Başvuruların, uydurma belgelerden dolayı, büyük bir kısmının reddedileceği ve AYİM yolu gösterileceği açık gibidir. AYİM'in yapısı ve askerî hakim bağımsızlığını sağlayacak düzenlemeler yapılmadan, bu mahkemeye yapılan başvurulardan adil sonuç almak mümkün değildir." dedi.

Tanrıverdi, düzenlemenin, YAŞ'a getirilmeden, ancak YAŞ mağduru şartlarında üçlü kararname ile re'sen emekli edilenleri kapsamadığına işaret ederek, "Bu haliyle mağduriyetlerin katmerleneceği kanaatindeyim." değerlendirmesinde bulundu.

YENİ ASYA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum