1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Tanımadıkları' Ergenekonculara Defalarca Ziyaret
Tanımadıkları Ergenekonculara Defalarca Ziyaret

'Tanımadıkları' Ergenekonculara Defalarca Ziyaret

Savcılık ifadelerinde "Hatırlamıyorum, tanımıyoruz, görüşmüyoruz, tesadüfen görüştük." dedikleri Ergenekon sanıklarını Silivri Cezaevi'nde defalarca ziyaret ettiklerini ortaya koyuyor.

11 Ocak 2012 Çarşamba 06:09A+A-

'Yargıyı etkileme' iddianamesinin ek delil klasörlerinde, davanın sanıkları arasında yer alan 5 avukatın Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Ergenekon terör örgütü sanıklarına yaptıkları ziyaretler tek tek belgelendi. Sanık avukatlar, savcılık ifadelerinde, "Hatırlamıyorum, tanımıyoruz, görüşmüyoruz." dedikleri Ergenekon sanıklarını 2008-2010 yılları arasında defalarca ziyaret etmiş.

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'la birlikte 11 sanığın yer aldığı Ergenekon soruşturmasını etkilemeye yönelik 'yargıya müdahale' iddianamesinin ek delil klasörlerinde çarpıcı bilgiler yer alıyor. Ek 36. klasörde yer alan 6 sayfalık rapor, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında haklarında işlem yapılan avukatların, savcılık ifadelerinde "Hatırlamıyorum, tanımıyoruz, görüşmüyoruz, tesadüfen görüştük." dedikleri Ergenekon sanıklarını Silivri Cezaevi'nde defalarca ziyaret ettiklerini ortaya koyuyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden, şüpheli avukatlar Mehmet Cengiz, Tülay Bekar, Ali Hadi Emre, Kudbeddin Kaya ile şüpheli Hüseyin Yıldırım'ın, Silivri Cezaevi ziyaret kayıtlarıyla ilgili ayrıntılı bir rapor talep ediyor. Bu kişilerin cezaevi ziyaret kayıtlarını inceleyen Emniyet, avukatlardan Mehmet Cengiz, Ali Hadi Emre ve Kudbeddin Kaya'nın, 2008-2010 yılları arasında Ergenekon davasının sanıklarını Silivri Cezaevi'nde defalarca ziyaret ettiklerini tespit ediyor. Emniyet'in raporuna göre avukat Mehmet Cengiz, başta İşçi Partili Doğu Perinçek olmak üzere şüpheliler Mustafa Balbay, Erol Manisalı ve Muzaffer Tekin gibi 20 Ergenekon sanığını toplamda 191 kez ziyaret etmiş.

Bir diğer sanık avukat Ali Hadi Emre'nin de Ergenekon davasının serbest bırakılan sanıklarından Gürbüz Çapan'ı 5 kez ziyaret ettiği ortaya çıktı. Avukat Emre'nin, hem "Tesadüfen görüştüm." dediği Gürbüz Çapan, hem de kardeşi Zeki Çapan ile duruşmalarla ilgili ayrıntılı olarak görüştüğü görülüyor. Savcılık ifadesinde Ergenekon davası kapsamında herhangi bir şahsın müdafiliğini üstlenmediğini ve hiçbir dava şüphelisi ile bir görüşmesinin olmadığını beyan eden şüpheli avukatlardan Kudbeddin Kaya ise 6 Ocak 2009 tarihinde Ergenekon şüphelisi İsmail Yıldız'ı bir kez ziyaret ederek kendisiyle yaklaşık 2 saatlik bir görüşme gerçekleştirmiş.

'Yargıyı etkileme' iddianamesinde suçlanan avukatların Silivri Cezaevi'nde ziyaret ettiği kişiler ve ziyaret sayıları şöyle: Avukat Mehmet Cengiz: Doğu Perinçek, Emcet Olcaytu, Erol Manisalı, Fatih Hilmioğlu, Hamza Demir, Hayati Özcan, Hikmet Çiçek, M. Adnan Akfırat, M. Deniz Yıldırım, M. Abbas Yurtkuran, M. Ali Balbay, M. Kemal Çelik, Muzaffer Tekin, Nusret Senem, Oktay Yıldırım, Serhan Bolluk, Ufuk Akkaya, Abdürrahim Doğru, Levent Bektaş ve M. Levent Göktaş. Avukat Ali Hadi Emre: Gürbüz Çapan. Avukat Kudbeddin Kaya: İsmail Yıldır.

Derviş Genç / Zaman

HABERE YORUM KAT