Taliban'ın Yeni Lideri: Heybetullah Ahundzâde

25.05.2016 14:00
Taliban'ın Yeni Lideri: Heybetullah Ahundzâde
Afganistan İslâm Emirliği (Taliban), örgütün lideri Molla Mansur’un hayatını kaybettiğini doğrulayarak Heybetullah Ahundzâde’nin yeni lider seçildiğini açıkladı. Ahundzâde, eski lider Mansur'un iki yardımcısından biriydi.

Taliban sözcülerinden Zabiullah Mücahid, yaptığı yazılı açıklamada Molla Ahtar Muhammed Mansur’un Afganistan ile Pakistan arasındaki sınır bölgesinde ABD'nin insansız hava aracı (İHA) saldırısında hayatını kaybettiğini doğruladı.

Örgütün üst düzey toplantısında Heybetullah Ahundzâde'nin yeni lider seçildiğini belirten Mücahid, Seracuddin Hakkani ile örgütün kurucusu Molla Ömer’in oğlu Mevlevi Muhammed Yakub’un da yardımcıları olduğunu söyledi.

Molla Mansur, 21 Mayıs’ta Pakistan’ın Belucistan eyaletinde düzenlenen İHA saldırısında bir arkadaşıyla hayatını kaybetmişti.

* * * * *

heybetullah_ahundzâde.jpg

Heybetullah Ahundzâde Kimdir?

Ahundzâde, örgütün eski lideri Molla Mansur’un yardımcısı ve Taliban'ın yönetim şurası üyesiydi.

Örgütte askerî bir komutandan çok dinî lider olarak bilinen Ahundzâde, özellikle canlı bomba saldırıları, ülkedeki işgalciler ve Afganistan askerlerine karşı yürütülen savaş ve diğer konularda fetvalar veriyordu. 50'li yaşlarda olduğu sanılan Ahundzâde'nin, hayatının çoğunu Afganistan’da geçirdiği ve ülke dışına fazla çıkmadığı tahmin ediliyor.

Afganistan’ın güneyindeki Kandahar kentinde dünyaya geldiği belirtilen Heybetullah Ahundzâde, ülkedeki en büyük etnik grup olan Peştunların Eshakzai aşiretinden geliyor.

2011'deki ABD işgalinin ardından Ahundzâde, örgütün “adalet şefi” ilan edilmişti.

Kaynak: AFA, AA, Al Jazeera

 • Yorumlar 4
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim