1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Taliban’dan Donanma Üssüne Baskın
Taliban’dan Donanma Üssüne Baskın

Taliban’dan Donanma Üssüne Baskın

Pakistan Talibanı, Mehran donanma hava üssünü bastı. 11 askeri öldüren eylemciler, aralarında Çinlilerin de olduğu bazı askerleri rehin aldı.

23 Mayıs 2011 Pazartesi 11:25A+A-

Pakistan'ın Karaçi kentinde bir askeri tesise düzenlenen saldırıda en az 11 asker öldü. Mehran donanma hava üssünü basan eylemciler, bazı askerleri rehin aldı. Rehin alınanlar arasında Çinli askerler de bulunuyor.

Saldırının sorumluluğunu Pakistan Talibanı üstlendi.

Taliban Sözcüsü İhsanullah İhsan, Reuters ajansına, "Saldırı, Usame bin Laden'in şehit edilmesine misilleme olarak düzenlendi. Bu, hala birlik içinde ve güçlü olduğumuzun kanıtıdır" dedi.

Pakistan Talibanı, Amerikan askerlerinin Pakistan'da 2 Mayıs'ta Usame bin Ladin'i katletmesinden sonra misilleme tehdidinde bulunmuştu. Örgüt, sonrasında Pakistan'da bazı saldırılar düzenledi.

Uçaklara Roket Attılar

Pakistanlı yetkililere göre, ağır silahları bulunan 10 kadar militan gece Mehran üssünde üç hangara bombalı saldırı düzenledi. İçişleri Bakanı Rehman Malik, militanları bir binada sıkıştırdıklarını, bu kişileri öldürmek ya da yakalamak için operasyonların devam ettiğini söyledi.

Olay yerindeki BBC muhabiri Seyid Şuayip Hasan'a göre, militanların ilk hedefi pistteki uçaklar ve hangarın yakınlarındaki teçhizattı.

Görgü tanıklarına göre, militanlar birkaç uçağa roketatarla saldırdı. Saldırıda hasar gören uçaklar arasında Amerikan yapımı P-C Orion denizaltı uçağı da var.

Saldırıda en az iki uçağın alev aldığı belirtiliyor.

Eylemcilerin daha sonra üssün merkezine ilerlerken etrafa ateş açtığı haber veriliyor. BBC'deki habere göre askeri yetkililer, çatışma sırasında bazı militanların öldürüldüğünü açıkladı.

HABERE YORUM KAT