Taliban Kabil'de Bir Oteli Bastı: 12 Ölü

29.06.2011 03:50
Taliban Kabilde Bir Oteli Bastı: 12 Ölü
Afganistan'ın başkenti Kabil'in en lüks otellerinden birine karşı Taliban direnişçileri tarafından düzenlenen saldırıya NATO helikopterlerle müdahale ediyor.

Kabil Emniyet Müdürü Muhammed Eyüp Salangi, BBC'ye yaptığı açıklamada, Afgan güvenlik güçlerinin Intercontinental Hotel'e girdiklerini ve otelde kalanların sağ olduklarını söyledi.

Bir başka güvenlik yetkilisi ise daha önce yaptığı açıklamada, üç direnişçinin üzerlerindeki bombaları patlattığını ve bir başka silahlı direnişçinin ise vurularak öldürüldüğünü söylemişti.

Taliban sözcüsü Zaibullah Mücahid, saldırıyı üstlendiklerini açıkladı.

Yetkililer, saldırının düzenlendiği sırada otelde valiler toplantısı yapıldığını ve otelin saldırı için muhtemelen bu yüzden seçildiğini söyledi.

Saldırı, NATO öncülüğündeki yabancı güçlerin Afganistan'daki güvenliği kademe kademe Afgan ulusal güçlerine devretmesi ile yapılacak konferanstan bir gece öncesine rastlıyor.

Akşam saatlerinde düzenlenen ilk bombalı saldırılarının ardından silahlı direnişçilerin otelin içine girip çatısına çıkmayı başardıkları ve otelden polise ateş açtıkları bildiriliyor.

Otel yakınlarındaki BBC muhabiri, silah seslerinin gece yarısından sonra da duyulmaya devam edildiğini ancak ölü sayısının arttığına dair bir işaret olmadığını söyledi. 

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim