Taliban Hareketi Kunduz Vilayetini Ele Geçirdi

28.09.2015 21:35
Taliban Hareketi Kunduz Vilayetini Ele Geçirdi
Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinin merkezi, 14 yıl aradan sonra Taliban hareketinin kontrolüne geçti.

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinin merkezi, 14 yıl aradan sonra Taliban militanlarının kontrolüne geçti.

Kabil Hükümetinin Kunduz Milletvekili Fatma Aziz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Taliban üyelerinin bu sabah Kunduz vilayetinin merkezine saldırdığını, saatler süren çatışma sonucu kent merkezinin tamamen örgütün kontrolüne geçtiğini söyledi.

Bayram tatili dolayısıyla Kunduz'a gittiğini ifade eden Aziz, Taliban'ın kent merkezini ele geçirmesinin ardından buradan kaçtığını belirtti.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit de Kunduz'un kontrolünü ele geçirdiklerini, güvenlik güçlerinin kentten kaçtığını açıkladı.

Sözcü Mücahit, kenti ele geçirmelerinin ardından Kunduz hapishanesindeki tüm tutukluları serbest bıraktıklarını öne sürdü.

Bu arada, Kabil hükümeti ordusu, bölgeye hava destekli saldırı başlattı. Mezar-ı Şerif, Tahhar ve Semengan şehirlerinden çok sayıda takviye birlik, Kunduz çevresine sevk edildi. Ancak karayoluyla bölgeye ulaşmaya çalışan birliklerin kente yaklaşamadığı belirtildi. 

Kentin bazı bölgelerinde internet bağlantısının ve elektriğin kesildiği, dükkanların kapandığı kaydedildi.

Öte yandan, Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sıddık Sıddıki, yaptığı açıklamada, Kabil hükümetinin, Kunduz’da saldırı beklediğini ancak bu denli bir durumla karşılaşmayı tahmin etmediklerini söyledi. Sıddiki, “Taliban’ın hedefinde polis merkezleriyle hapishane olduğu yönünde elimizde bir istihbarat vardı. Ancak böyle geniş çaplı bir saldırı beklemiyorduk” dedi.

AA

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim