1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Taliban Direnişi Müzakereleri Zorluyor
Taliban Direnişi Müzakereleri Zorluyor

Taliban Direnişi Müzakereleri Zorluyor

NATO, Afganistan’daki Taliban güçlerini yenilgiye uğratamayacağı kesinleşince, müzakere seçeneğini ön plana çıkardı.

30 Aralık 2010 Perşembe 13:05A+A-

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin, geçen hafta Afganistan, Türkiye ve Pakistan arasında İstanbul'da gerçekleşen zirveden sonra, Taliban'ın Türkiye gibi üçüncü bir ülkede ofis açmasını olumlu karşılayacaklarını açıklaması, gözleri Türkiye'ye çevirdi. Karzai, barış görüşmeleri için Türkiye'nin böyle bir imkân sağlamasından mutluluk duyacaklarını söylemişti.

Taliban'ın Pakistan eski elçisi Molla Zaif de hafta başında İngiliz The Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada üçüncü bir ülkede temsilcilik açılmasının barışa katkı sağlayacağını söylemiş, ülke olarak da Afganistan'a karışmak istemeyen Birleşik Arap Emirlikleri'ni önermişti.

Pakistan'a göre daha uygun

Amerikan dergisi The Nation ise Taliban'ın Türkiye'de ofis açma konusu üzerine yayımladığı yazıda, soruna siyasi bir çözüm istendiğinin açık olduğunu ancak ortada siyasi bir iradenin olmadığını yazdı. Taliban içinde bir bütünlük olmadığını iddia eden dergi, Taliban sözcülerinin yabancı güçlerin ülkeyi terk etmeden herhangi bir görüşmeyi devamlı olarak reddettiklerine dikkat çekti. Diğer yandan Strafor düşünce kuruluşundan Karman Buhari ise Taliban için bir ofis düşüncesini ileriye dönük büyük bir adım olarak değerlendirdi. Buhari, böylece Taliban'ın yıllardır peşinde olduğu siyasi meşruiyetin verilmiş olacağını, Türkiye'nin çerçeveye dahil olmasıyla da bu düşüncenin fazla zorlanmaması anlamına geleceğini belirtti.

Diğer yandan Taraf'a konuşan diplomatik kaynaklar, Taliban'dan Türkiye'ye bu yönde bir başvuru olmadığını, dolayısıyla konunun Türkiye'nin gündeminde olmadığını söylediler.

Görüşmeler yeni değil ama gizli

Taliban ile yapılan görüşmeler yeni değil. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ekim ayında CNN'de Larry King'in programında Taliban ile görüştüklerini açıklamıştı. Karzai 11 Ekim tarihli programda Taliban ile "yurtseverin yurtseverle konuşması gibi gizli görüştüklerini" söylemiş, temasların resmî, sürekli ve sabit bir adreste yürütülen temaslar olmadığını, sadece gayrı resmi özel temaslar olduğunu belirtmişti. Yenilgisini saklayan Karzai, barış görüşmelerini "topluma ve aileye uyum sağlamaları" şeklinde açıklamıştı.

The Guardian gazetesi de 6 Ekim tarihli özel haberinde, Afgan ve ABD yönetiminin Afganistan'daki direnişçi Hakkani grubu ile yaz boyunca görüşmeler yaptığını yazmıştı. Gazete, Hakkani grubunun önde gelen temsilcileriyle Karzai hükümetinin doğrudan, ABD yönetiminin ise Batılı bir aracı kanalıyla görüştüğünü bildirmişti.

HABERE YORUM KAT